Kim są uchodźcy, którzy przyjeżdżają do Polski? Jak są witani? Czego doświadczają? Czego potrzebują? Co Polacy mogą zyskać dzięki ich obecności? Jak wygląda nasza integracja? Temat integracji uchodźców jest szczególnie aktualny w kontekście kryzysu humanitarnego na polsko-białoruskiej granicy i wojny w Ukrainie. Na spotkaniu zorganizowanym w kwietniu przybliżyliśmy problem z perspektywy uchodźców, osób, które je wspierają oraz naukowców.
Zachęcamy do wysłuchania nagrania ze spotkania "Integracja uchodźców w Polsce".
W pierwszej części spotkania głos zabrali prelegenci:
- dr hab. Maciej Duszczyk, prof. ucz., członek Rady Naukowej Ośrodka Badań nad Migracjami UW,
- Olga Kosheliuk z synami Ivanem i Bogdanem, uchodźcy z Ukrainy, którzy w połowie marca przyjechali do Polski, uciekając przed wojną,
- Izabela Budzyńska, wolontariuszka udzielająca indywidualnego wsparcia dla uchodźców, m.in. z Ukrainy i Czeczenii,
- Jegr Khoshnaw, Kurd z Iraku, od sześciu lat studiuje i pracuje w Polsce, angażuje się w pomoc dla uchodźców z Kurdystanu.
W drugiej części spotkania odbyła się debata z udziałem prelegentów, podczas której głos zabrali m.in.: Jarosław Strzeszewski (członek ATD Czwarty Świat), dr hab. Ryszard Szarfenberg, prof. ucz. (prezes ATD Czwarty Świat, ekspert w sieci European Social Policy Network, przewodniczący Rady Wykonawczej European Anti Poverty Network EAPN Polska), dr Krzysztof Chaczko (Zastępca Dyrektora Instytutu Spraw Społecznych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie).