Projekt ustawy o Narodowym Instytucie Wolności trafił do Sejmu i 12 lipca 2017 r. rozpoczęło się pierwsze czytanie. Od razu zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu. Mówi się też o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego.
Instytut Wolności. Pierwsze czytanie w Sejmie
Możliwych scenariuszy jest teraz kilka. Chyba najmniej prawdopodobne byłoby przyjęcie wniosku o odrzucenie projektu, który wspierany jest przez większość rządową. Posłowie będą głosowali w tej sprawie 18 lipca rano.
Projekt w komisji sejmowej już 18 lipca?
Jeśli projekt nie zostanie odrzucony w pierwszym czytaniu, to trafi do jednej z komisji sejmowych – najprawdopodobniej do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. W planie prac tej komisji już teraz zarezerwowany jest termin (18 lipca, godz. 10) na spotkanie dotyczące projektu ustawy o Instytucie Wolności.
Udział przedstawicieli organizacji w pracach komisji
Przedstawiciele organizacji pozarządowych mogą brać udział w pracach komisji i podkomisji sejmowych ("W posiedzeniu komisji, na zaproszenie prezydium komisji lub jej przewodniczącego, mogą uczestniczyć przedstawiciele organizacji zawodowych i społecznych oraz eksperci komisji, a także inne osoby", przewiduje art. 154. ust. 3. Regulaminu Sejmu). Można (szczególnie w sytuacji napiętych terminów) starać się o zaproszenie na posiedzenie za pośrednictwem zaprzyjaźnionego posła. Formalna ścieżka wiedzie przez sekretariat komisji, ale nie ma tu gwarancji pozytywnego rozpatrzenia prośby NGO.
Na początek prac komisji – wysłuchanie publiczne?
Choć wysłuchanie jest w tej chwili dość prawdopodobne, to jednak nic nie dzieje się samo. Mimo braku negatywnych reakcji na propozycje wysłuchania ze strony autorów projektu, zdają sobie oni sprawę, że wysłuchanie może opóźnić proces przyjęcia ustawy i pokrzyżować ambitne plany uruchomienia centrum już we wrześniu.
Czy posłowie komisji sejmowej, w której przewagę ma rząd PIS, zgodzą się na wysłuchanie publiczne dotyczące projektu ustawy o Narodowym Instytucie Wolności?
Jak wyglądają procedury związane z wysłuchaniem publicznym
Żeby doszło do wysłuchania publicznego w Sejmie, musi pojawić się wniosek. Prawo do wniesienia takiego wniosku mają posłowie. Wniosek głosowany jest w komisji, do której trafił projekt ustawy. Jeśli komisja jest przychylna wnioskowi, przyjmuje uchwałę. W uchwale wyznaczony jest m.in. termin wysłuchania.
Całość przepisów związanych z wysłuchaniem publicznym przeprowadzanym w Sejmie znajduje się w regulaminie Sejmu (art. 70a-70i).
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)