Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ „Instytut Konfucjusza w Krakowie” po raz kolejny zaangażował się w pomoc w walce z pandemią koronawirusa i przekazał Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Krakowie środki ochrony osobistej.
Wszyscy widzimy, że polskie szpitale od kilku miesięcy walczą w obliczu zagrożenia COVID-19. W obecnej sytuacji sam zakup sprzętu ochronnego oraz medycznego bywa dla szpitali potężnym wyzwaniem. Instytut Konfucjusza w Krakowie i jego chińscy partnerzy wiedzą jak ważne jest wsparcie dla służby zdrowia, dlatego ofiarowali Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Krakowie środki ochrony osobistej w postaci: maseczek, gogli oraz kombinezonów.
Materiały ochronne zostały pozyskane dzięki inicjatywie oraz ogromnemu zaangażowaniu chińskiego dyrektora Instytutu Konfucjusza w Krakowie, pana Hana Xinzhonga oraz Confucius Institute Headquarters (Hanban).
Szpital Uniwersytecki w Krakowie pełni funkcję szpitala zakaźnego jednoimiennego i od marca przyjmuje pacjentów z objawami z COVID-19, dlatego jego pracownicy to osoby z pierwszej linii frontu walki z pandemią. To lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, pracownicy laboratoriów, którzy codziennie muszą zmagać się z trudami walki z koronawirusem. Są najbardziej narażoną grupą, dlatego żeby ratować życie i zdrowie innych osób, personel medyczny sam musi być zdrowy i czuć się bezpiecznie podczas wykonywania swoich służbowych obowiązków, a nie da się tego osiągnąć bez odpowiednich środków ochrony osobistej.
W piątek 3 lipca w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie odbyło się symboliczne przekazanie części środków ochronnych przeznaczonych dla personelu medycznego. W wydarzeniu uczestniczyli: prof. dr hab. Adam Jelonek, dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz dr Bogdan Zemanek, dyrektor CJiKCh UJ „Instytut Konfucjusza w Krakowie”. W sumie Szpitalowi Uniwersyteckiemu przekazano: 2, 5 tyś masek ochronnych, 300 sztuk gogli ochronnych, 5 tyś maseczek z gumką, 120 sztuk kombinezonów. Sprzęt posiada wymagane certyfikaty i spełnia normy medyczne.
Chiny były pierwszym krajem dotkniętym pandemią. Tamtejsze doświadczenia wskazały na konieczność używania podstawowych środków ochrony osobistej i dlatego już w marcu br. dzięki inicjatywie chińskiego dyrektora Instytutu Konfucjusza w Krakowie, pana Hana Xinzhonga, Instytut przekazał Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Krakowie 1000 masek chirurgicznych.
Źródło: Instytut Konfucjusza w Krakowie