Instytucje UE muszą już teraz szanować Traktat o UE i wdrażać zorganizowany dialog obywatelski
24 stycznia Grupa Organizacji Społeczeństwa Obywatelskiego Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES) i Społeczeństwo Obywatelskie w Europie wysłali list otwarty do przewodniczących Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego oraz belgijskiej prezydencji Rady Unii Europejskiej. Sygnatariusze listu wzywają trzy główne instytucje Unii Europejskiej (UE) zaangażowane w proces decyzyjny UE do podjęcia konkretnych środków w celu wdrożenia otwartego, przejrzystego i regularnego dialogu z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego we wszystkich obszarach polityki, jak określono w art. 11 Traktatu o Unii Europejskiej.
List otwarty został zainicjowany przez Grupę Organizacji Społeczeństwa Obywatelskiego Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES) i Społeczeństwo Obywatelskie w Europie i zawiera konkretne propozycje wdrożenia. List zyskał poparcie ogółem 156 sygnatariuszy z 26 państw członkowskich. Sygnatariuszami jest 39 sieci europejskich, 85 organizacji krajowych i 60 członków Grupy Organizacji Społeczeństwa Obywatelskiego EKES-u[1].
Pomimo przepisów prawnych dialog obywatelski w instytucjach UE jest niejednolity i nieustrukturyzowany. Dlatego sygnatariusze listu otwartego #EUCivilDialogueNow wzywają instytucje UE do:
• zainicjować porozumienie międzyinstytucjonalne w sprawie dialogu obywatelskiego;
• ustanowić w każdej instytucji stanowiska kierownicze odpowiedzialne za relacje ze społeczeństwem obywatelskim;
• zachęcać i promować większą współpracę między podmiotami obywatelskimi i społecznymi;
w oparciu o zalecenia Konferencji w sprawie przyszłości Europy.
Na pierwszy krok sygnatariusze proponują komunikat Komisji Europejskiej w sprawie wzmocnienia dialogu obywatelskiego na poziomie UE.
„Instytucje europejskie dysponują wszystkimi niezbędnymi narzędziami, aby poczynić znaczne postępy w realizacji naszych propozycji” – oznajmił Séamus Boland, przewodniczący Grupy Organizacji Społeczeństwa Obywatelskiego w EKES-ie, w przeddzień wystosowania pisma. „W kolejnej Komisji Europejskiej wiceprzewodniczący powinien przejąć zadanie dialogu ze społeczeństwem obywatelskim, a w każdej dyrekcji generalnej należy wyznaczyć koordynatorów społeczeństwa obywatelskiego” – dodał Boland.
Gabriella Civico, przewodnicząca Civil Society Europe, powiedziała: „Sekretariat Rady UE oraz biura Parlamentu Europejskiego i Komisji na szczeblu krajowym muszą nawiązać regularny dialog ze społeczeństwem obywatelskim. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego potrzebują bezpośrednich kanałów komunikacji angażować się w proces kształtowania polityki UE.”Choć sygnatariusze szanują prerogatywy partnerów społecznych w dialogu społecznym, wzywają do uzupełnienia go zorganizowanego dialogu obywatelskiego. Séamus Boland wyjaśnił: „Skuteczne i odpowiedzialne organizacje społeczeństwa obywatelskiego mogą współpracować z rządami oraz z organizacjami pracodawców i pracowników w wielu obszarach polityki. Wkład ich wiedzy i doświadczenia może zapewnić, że polityki UE we wszystkich dziedzinach i we wszystkich obszarach społeczno-społecznych kwestie gospodarcze są bardziej ukierunkowane i skuteczne.”
Gabriella Civico podsumowała: „Prawdziwy dialog obywatelski i współpraca doprowadzą do tego, że polityki UE lepiej zapewnią wsparcie obywateli i zyskają w ich oczach większą legitymizację, a tym samym zapewnią płynniejszą realizację polityki. Jest to szczególnie ważne w złożonym i szybko zmieniającym się świecie, przed którym stoi wiele wyzwań, którymi muszą się zająć nasze społeczności i społeczeństwa".
[1] Przy obliczaniu liczby sygnatariuszy (156) członkowie EKES-u, którzy również podpisali się w imieniu swojej organizacji, liczeni są jako pojedynczy sygnatariusze.
Źródło: Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny