Rozwój współpracy z organizacjami pozarządowymi to jedno z głównych zadań stojących przed samorządem. By taka współpraca była efektywna, potrzeba inspiracji do podejmowania działań, diagnozy obecnego stanu oraz planów i perspektyw jej rozwoju. Forum Pełnomocników organizowane przez Centrum PISOP, które odbyło się 25 kwietnia w Poznaniu, było doskonała okazją do spotkania, wymiany informacji, doświadczeń oraz dyskusji.
Forum Pełnomocników, w tym roku odbyło się pod nazwą „INSPIRACJE DIAGNOZA PERPSPEKTYWY czyli o rozwoju współpracy samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi”. Podczas pierwszego bloku, którego motywem przewodnim były INSPIRACJE, wystąpił przedstawiciel Gminy Czerwonak - Wojciech Skrzekut. Zaprezentowane zostało działanie portalu naprawmyto.pl, za którego działanie Gmina Czerwonak została nominowana w Konkursie Super Samorząd 2012. Za pomocą tej aplikacji można interaktywnie zgłaszać problemy, z którymi mieszkańcy spotykają się na co dzień. Zgłoszenia mogą dotyczyć kategorii: infrastruktura, bezpieczeństwo, przyroda oraz inne. Dzięki narzędziu on-line istnieje możliwość, by do zgłoszenia dołączyć zdjęcie obrazujące sytuację oraz zaznaczyć miejsce występowania problemu na mapie. Po moderacji zgłoszenia trafiają do odpowiedniej instytucji, która usiłuje rozwiązać problem. Najczęściej zgłoszenia dotyczą dziurawych dróg, niedziałającego oświetlenia czy porzuconych śmieci. Portal ten jest świetnym przykładem na wykorzystanie nowoczesnej technologii w celu usprawnienia komunikacji pomiędzy mieszkańcami, przedstawicielami Gminy oraz instytucjami działającymi na rzecz mieszkańców.
W kolejnym wystąpieniu przedstawiciel Gminy Stare Miasto – Karol Małolepszy opowiedział o tym, dlaczego „współpraca się opłaca”. Zaprezentował on szczegóły akcji Dostępni Radni, której celem było wzmocnienie dialogu oraz współpracy pomiędzy mieszkańcami a przedstawicielami Gminy. Za pomocą broszury mieszkańcy byli informowani o prawach, które im przysługują. Przygotowane zostały koszulek z podpisem „Jestem radnym”, które radni zakładali w czasie największych imprez. Mamy nadzieję, że zaprezentowane przykłady dobrych praktyk staną się inspiracją do wdrażania nowych rozwiązań w Gminach.
Druga część Forum odnosiła się do
DIAGNOZY. Helena Dolata zaprezentowała dane zawarte w raporcie, który jest dostępny pod adresem
http://pisop.org.pl/inne. Badania zostały przeprowadzone w ramach projektu „Wsparcie rozwoju narzędzi związanych z kontraktowaniem usług społecznych w Koninie”. Z badań wynika, że zarówno przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego jak i organizacji pozarządowych oceniają w pozytywny sposób współpracę. Zaprezentowane zostały wyniki odnoszące się do: najlepiej ocenianych obszarów współpracy, przyczyny złej oceny współpracy, głównych problemów w działalności NGO oraz zadań przekazywanych do realizacji. Na podsumowanie wystąpienia Helena Dolata przytoczyła jedną z wypowiedzi respondentów, którą uznała za najbardziej obrazującą współpracę „NGO (i JST) są takie, jakie jest społeczeństwo. Nie ma idealnych partnerów.” Wiele zależy od chęci współpracy osób odpowiedzialnych za współdziałanie. Konkluzją badań jest stwierdzenie braku współpracy w zakresie zlecania zadań publicznych związanych z rozwojem przedsiębiorczości.
Podczas ostatniego modułu, który dotyczył PERSPEKTYW przeprowadzone zostały konsultacje dokumentów, które mają ulec zmianie w 2014 roku. Celem konsultacji dokumentów ma być uproszczenie umowy, by ułatwić organizacjom pozarządowym wypełnianie odpowiednich rubryk. Prawnik - Łukasz Waszak zachęcał pełnomocników do wyrażenia swojej opinii na temat wzoru ofert i formuły rozliczania za rezultaty w sprawozdaniach z realizacji zadania publicznego. Modyfikacje dokumentów zmierzają w kierunku zmiany podejścia, by nacisk kładziony był na jakościowe ocenianie wyników.
Prowadzący Forum Piotr Kotlarek z Centrum PISOP w tych słowach podsumował Forum: Forum to miejsce gdzie można zaczerpnąć inspiracji dla dalszych działań, dowiedzieć się o jakości współpracy, a także uzyskać informacji co w najbliższym czasie może się zmienić. Frekwencja na organizowanych przez nas forach dowodzi, że ciągle jest potrzeba ich organizowania. Mieliśmy także sygnały, że wielu pełnomocników chciało do nas przyjechać ale natłok obowiązków im to uniemożliwił. Z pewnością będziemy organizować je dalej.
Forum pełnomocników zorganizowane zostało w ramach projektu "Akcelerator NGO" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.