"Innowatorzy społeczni a problemy globalne" - co łączy Polskę i Ugandę?
Projekt “Innowatorzy społeczni a problemy globalne - Edycja II” stanowi nową odsłonę ubiegłorocznego projektu prowadzonego przez Fundację Kultury Świata. Projekt zakłada ukazanie wpływu globalnych procesów na jednostkę oraz szerzenie wiedzy na temat wybranych problemów występujących zarówno w krajach tzw. globalnego Południa i globalnej Północy.
W ramach projektu stworzono 3 krótkie filmy dokumentalne, z których każdy przedstawia 2 innowatorów społecznych (1 bohater z Ugandy, 1 z Polski) zajmujących się działalnością prospołeczną o zbliżonym charakterze. Tegoroczne filmy dotyczą następującej tematyki:
- młodzież ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym
- uchodźcy i próba ich reintegracji
- innowatorzy społeczni w służbie ochrony środowiska naturalnego
Filmy stanowią idealny materiał edukacyjny dla młodzieży, studentów, wolontariuszy, a także pracowników organizacji pozarządowych. W ramach projektu powstała także gra edukacyjna, poruszająca tematy zawarte w filmach, zagadnienia związane z kontekstem ugandyjskim oraz szereg tematów z zakresu edukacji globalnej.
Materiały stworzone w ramach projektu stanowią cenne źródło informacji dla wszystkich osób zainteresowanych tematyką Ugandy, Globalnego Południa oraz oddolnych inicjatyw społecznych.
Serdecznie zachęcamy wszystkich nauczycieli i pedagogów do skorzystania z przygotowanych materiałów podczas pracy z młodzieżą. Poruszające filmy dokumentalne i emocjonująca gra edukacyjna to idealne narzędzia, za pomocą których uczniowie przeniosą się w świat innowatorów społecznych oraz zagadnień i problemów o tematyce globalnej.
FILM 1 - ZRÓB TO, NIE DAJ SIĘ
https://www.youtube.com/watch?v=2j5wIH6CHXc
Dawid Labuda – w wieku 12 lat trafił do pogotowia opiekuńczego. Odnalazł w sobie pasję do gotowania, zarazem pomagając wyjść na prostą młodszym rówieśnikom, których również doświadczył los.
Monicah Kwikiriza – po utracie ojca, Monicah trafiła do programu adopcji na odległość, dzięki któremu ukończyła szkołę. Swoim uporem przekuła samobójcze myśli w projekt, który pomaga nastolatkom wyjść z depresji
FILM 2 - ZMIENIAĆ ŚWIAT NA NIE SWOJEJ ZIEMI: UCHODŹCY
https://www.youtube.com/watch?v=7AHRbyLCPY4&t=62s
Marina Hulia (Dzieci z Dworca Brześć) – Rosjanka, pisarka, działaczka społeczna, nauczycielka, biegle władająca językiem czeczeńskim. Pomaga czeczeńskim rodzinom uchodźców zarówno w Polsce jak i po białoruskiej stronie granicy. Laureatka licznych nagród.
Patrick Muvunga – kongijski artysta, zmuszony do opuszczenia kraju przez swoje bezkoompromisowe podejście do sztuki. W obozie dla uchodźców Nakivale na Płd-Zachodzie Ugandy dąży do rozwiązania problemów jego mieszkańców.
FILM 3 - ULEPIĆ PRZYSZŁOŚĆ Z PRASTARĄ WIEDZĄ
https://www.youtube.com/watch?v=LQUOVIeBneI
Paweł Sroczyński – autor pionierskich projektów budynków tworzonych z wykorzystaniem technologi naturalnych. Jest architektem w zainicjowanym przez siebie kolektywie Cohabitat specjalizującym się w popularyzacji budownictwa naturalnego w Polsce.
Etienne Salborn (Social Innovation Academy) – współprowadzi ośrodek, który poprzez inkubator przedsiębiorczości i naturalne budownictwo otwiera możliwości rozwoju dla wykluczonej młodzieży: sierot, uchodźców, nosicieli wirusa HIV.
GRA EDUKACYJNA:
Zaproś swoich bliskich i znajomych do gry. Zgaduj hasła umieszczone na kartach i wyrusz w świat globalnych wyzwań! Specjalnie dla Was przygotowaliśmy grę edukacyjną w wersji do druku domowego. Wystarczy pobrać poniższy plik, a następnie wydrukować go w trybie drukowania dwustronnego.
Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Pobierz
-
Gra edukacyjna "Innowatorzy" - wersja do druku domowego
pdf ・691.76 kB
Źródło: Fundacja "Kultury Świata"