Innowacyjny program Code for Blue ruszył w teren z nauczycielami
Fundacja Code for Green (do niedawna Fundacja Forum Inicjatyw Społecznych) obchodziła Dzień Ziemi inauguracją pierwszych warsztatów dla nauczycieli w ramach prepilotażu programu. Code for Blue to innowacyjny program edukacji środowiskowej, który uczy młodzież sprawczości i angażuje w lokalne działania na rzecz ochrony zasobów wodnych. Warsztaty odbyły się 22 i 23 kwietnia w Dębnie koło Wrocławia. W maju szkoły będą mogły się zgłosić do naboru do pilotażu programu.
„Cieszy nas ogromnie, że są nauczyciele, którzy chcą wspólnie z nami pracować nad kompetencjami dzieci niezbędnymi do poradzenia sobie z czekającą je przyszłością klimatyczną. Co ciekawe, nauczyciele, którzy zaczynają z nami pracę w jednym projekcie, zostają na kolejne. Od uczestników wiemy, że metoda jest dla nich ciekawa i angażująca, mimo konieczności podjęcia dodatkowego wysiłku, co daje nam ogrom motywacji do działania.” – mówi Agata Juzyk, współprowadząca warsztaty, Dyrektor Programowa fundacji Code for Green.
Na warsztatach udało się popracować nad empatią w edukacji klimatycznej i wodnej z dr Justyną Józefowicz. Niezastąpiona dr Magda Ochwat przeprowadziła warsztat story based education na bazie dokumentu „Do ostatniej kropli” Ewy Ewart i Piotra Nieznańskiego. Agata Juzyk opowiedziała, jak stworzyć dobre warunki do procesów kreatywnych w edukacji robiąc warsztat z design thinking. A Krzysztof Konieczny w fascynujący sposób pokazał, jak robić edukację wodną w terenie na mistrzowskim poziomie.
Uczestniczki uczyły się też jak zaangażować młodzież do identyfikowania problemów dotyczących rzek i zasobów wodnych oraz kreowania zmian i wprowadzania efektywnych rozwiązań w ich otoczeniu.
„Te dwa dni były bardzo intensywne, ale ogromnie motywujące i inspirujące. Przerobiłyśmy ogrom materiału poczynając od edukacji klimatycznej, dalej idąc przez psychologię, mindfulness i zajęcia terenowe. Zostałyśmy wyposażone w materiały, wiedzę i wsparcie, które pomogą nam w realizacji projektu. Na pewną wartością dodana są znajomości, które zostaną na długi czas. Takie wydarzenia niesamowicie napędzają do działania, nie tylko w projekcie Code for Blue ale i w życiu.” – mówi Kinga Pietrusiak, nauczycielka z SP 51 z Wrocławia.
Z kolei Dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Lewina Kłodzkiego, Justyna Szelęga zauważa: „Takie projekty wnoszą do szkoły nową energię i konkretne efekty. Dzieci nabywają sprawczości i zyskują wiarę w moc zmieniania swojego otoczenia, dzięki możliwości przeprowadzenia samodzielnie całego procesu zmiany od pomysłu do jego realizacji.”
Program sprawczej edukacji środowiskowej Code for Blue w bardzo angażujący sposób uczy.. uczyć! Dzięki czemu wyszkoleni nauczyciele będą w stanie przekazać nabyte kompetencje i narzędzia dalej swoim uczniom. Program opiera się na opowieści filmowej (story-based education) wykorzystującej film Ewy Ewart „Do ostatniej kropli”. Jest skierowany do nauczycieli różnych przedmiotów oraz uczniów (12-17 lat) i wpisuje się w podstawę programową. Rozwija empatię, wykorzystuje edukację terenową (place-based education), projektowanie rozwiązań w oparciu o metodę design thinking oraz metodę projektu.
Dzięki programowi Code for Blue uczniowie zdobędą umiejętności niezbędne do radzenia sobie w dzisiejszym zmiennym i niepewnym świecie. Celem projektu jest rozwijanie świadomości i umiejętności działania uczniów na rzecz środowiska, a także budowanie kluczowych kompetencji, takich jak sprawczość, współpraca, komunikacja, krytyczne myślenie i odpowiedzialność za siebie i otoczenie.
O programie
Dla kogo jest program Code for Blue?
Program będzie realizowany w 10% szkół w każdym województwie. Mogą się do niego zgłosić szkoły z całej Polski. Kierowany jest do nauczycieli uczących uczniów w wieku 12-17 lat. Program mieści się w podstawie programowej.
Kiedy można się zgłosić?
Obecnie program jest w fazie testów by zebrać feedback od nauczycieli. W maju rusza nabór do fazy pilotażowej. Fundacja zaprasza na stronę www.cfg.edu.pl gdzie będzie zamieszczać aktualne informacje.
Fundacja Code for Green posiada partnerstwa z wieloma instytucjami, w tym z Uniwersytetem Adama Mickiewicza, Politechniką Poznańską, Uniwersytetem Śląskim, Terre des hommes oraz Volkswagen Bfg. Partnerem programu jest również Leo Art.
Bądźmy razem w tworzeniu pozytywnych zmian dla środowiska i edukacji przyszłych pokoleń!
Źródło: Fundacja Code for Green