Już 21 września na polskiej Wikipedii zostaną uruchomione specjalne rozszerzenia dla nowych użytkowników i użytkowniczek. Celem rozszerzeń jest wykorzystanie rozwiązań technologicznych do pomocy nowicjuszom w zaadaptowaniu się do projektu i zatrzymaniu ich w nim.
Na początku każdy edytujący mierzy się z wyzwaniem, jakim jest nauczenie się technicznych narzędzi edycyjnych i opanowanie wszelkich zasad i zaleceń Wikipedii (nie zawsze wiedząc, gdzie ich szukać). Teraz nowozarejestrowany użytkownik będzie miał przydzielonego osobistego mentora, do którego będzie mógł zwrócić się z pytaniem, zyska też komplet zadań do wykonania w Wikipedii, dopasowany do swoich zainteresowań. Rozszerzenia te, są rozwijane przez zespół Growth Wikimedia Foundation i są już zaimplementowane w 10 wersjach językowych, m.in. w czeskiej, koreańskiej i arabskiej. O implementacji każdorazowo decyduje społeczność danego projektu.
Rozszerzenia składają się z następujących elementów:
● zadania dla nowicjuszy – „moduł proponowanych zmian” na stronie nowego użytkownika, zachęcający ich do wykonania drobnych edycji. Nowi użytkownicy mogą wybierać spośród różnych rodzajów edycji i filtrować według interesujących tematów. Następnie otrzymują sugestie wykonania zmian (oparte o szablony problemowe w Wikipedii, np. dopracować). Co ciekawe, pisanie nowego artykułu jest sklasyfikowane jako trudne zadanie i widnieje informacja wprost, że takie zadanie nie jest zalecane na początek.
● strona nowicjusza (zakładka obok normalnej strony użytkownika/użytkowniczki) – zawiera elementy ułatwiające start nowicjuszom. M.in.
○ linki do najważniejszych stron pomocy
○ zachętę do wykonania tutoriala
○ moduł przydzielający nowicjuszowi osobistego wikiprzewodnika wraz z oknem, w które nowicjusz może wpisać pytanie do swojego przewodnika
○ informacja o tym, ile odsłon miały strony edytowane przez nowicjusza
○ sugerowane edycje (opisane wyżej)
● panel pomocy – panel, z którego nowicjusze mogą korzystać podczas samego edytowania. Zawiera:
○ linki do stron pomocy
○ widżet zadawania pytania na stronie pytań nowicjuszy
○ wyszukiwarkę zasad i stron pomocy
Innowacje mają na celu zagwarantować, że pierwsze kroki na Wikipedii nowicjusze będa stawiać z przyjemnością i dołączą do społeczności na długo.
Źródło: Stowarzyszenie Wikimedia Polska