Unikalne produkty czy usługi dające przewagę nad konkurencją? Liczne pomysły, ale pojawiające się obawy związane z wdrożeniem ich w firmie? Brak wolnych środków na ich zrealizowanie? Gdzie udać się w celu skonsultowania swojego pomysłu? Na te i wiele innych pytań odpowiadali przedstawiciele Ośrodka Informacji Patentowej przy Politechnice Poznańskiej w Poznaniu oraz Poznańskiego Parku Naukowo – Technologicznego Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Spotkanie miało miejsce w czwartkowe południe, w siedzibie Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego. Na pierwszą tego typu inicjatywę w powiecie gostyńskim licznie odpowiedzieli przedsiębiorcy. Cieszy nas to, że na spotkanie przybyły zarówno małe, jak i duże firmy posiadające innowacyjne pomysły. Tematyka innowacji oraz funduszy na ten cel jest dopiero zalążkiem planów Stowarzyszenia. W niedalekiej perspektywie planujemy utworzenie Gostyńskiego Klubu Innowatora – podsumowuje Krzysztof Marzec, prezes Zarządu SWPPG.
Zaproszeni goście, specjaliści z Politechniki Poznańskiej omówili tematykę własności intelektualnej związanej z ochroną dóbr osobistych, patentowaniem, a także zastrzeganiem nowych rozwiązań. Niemniej interesujący był wykład doradców biznesowych Poznańskiego Parku, którego tematem przewodnim były środki UE na finansowanie badań, inwestycji i technologii w programie Horyzont 2020. Przedstawiciele instytucji zadeklarowali swoją pomoc w procesie wdrażania wyników badań, patentowania i ochrony własności intelektualnej. Przedsiębiorcy dowiedzieli się, że wbrew obiegowej opinii ochrona i patentowanie nowych produktów nie wiąże się z dużymi nakładami pracy czy środków finansowych. Z tematem innowacji firmy spotykają się na co dzień, jednak nie zawsze wiedzą na czym dokładnie ten proces polega. Celem spotkania było wyjaśnienie tych często niezrozumiałych pojęć w połączeniu z pokazaniem dobrych praktyk.
Spotkanie pn. „Dotacje na innowacje” było jedynie nakreśleniem tematu. Przedsiębiorców wprowadzono w świat innowacji, pokazano możliwości, z jakich gostyńskie firmy mogą korzystać. Z początkiem maja Stowarzyszenie planuje zorganizować kolejne spotkanie, które będzie jednocześnie pierwszym zebraniem przyszłych członków Gostyńskiego Klubu Innowacji. Organizatorzy już dzisiaj zapraszają do współpracy w zakresie innowacji i rozwoju. Poszukiwane są osoby kreatywne, z pasją i zamiłowaniem do nowoczesnych technologii.