Prezentacja i popularyzacja wypracowanych w Programie Kapitał Ludzki nowych sposobów rozwiązywania problemów polityki społecznej, to jeden z celów targów wystawienniczych „W kręgu innowacji”, które odbyły się 16 października 2014 r. w Warszawie. Była to też okazja do wręczenia statuetek zwycięzcom drugiej edycji konkursu „Regaty Rozwoju: Liderzy Innowacji i Współpracy Ponadnarodowej POKL”. Organizatorem targów była Krajowa Instytucja Wspomagająca - Centrum Projektów Europejskich.
Targi odbyły się 16 października 2014 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie. Atrakcyjne rozwiązania problemów społecznych prezentowane przez wystawców – 60 beneficjentów projektów innowacyjnych i współpracy ponadnarodowej PO KL – przyciągnęły uwagę prawie 300 osób.
- Innowacyjne rozwiązania w obszarach ważnych dla życia publicznego powstają, aby skuteczniej odpowiadać na problemy takie, jak wysoka stopa bezrobocia, niedostosowanie oferty kształcenia do potrzeb rynku pracy czy niski poziom adaptacyjności pracowników małych i średnich przedsiębiorstw do zachodzących zmian. Innowacje społeczne dają szansę spojrzenia w niestandardowy sposób na problemy społeczne i poszukiwania nowych metod ich rozwiązywania – mówił wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski. - Bez wykorzystania innowacji społecznych osiągnięcie ambitnych celów stawianych Unii i Polsce m.in. w strategii Europa 2020 z pewnością byłoby trudniejsze – dodał.
Pierwsze doświadczenia w tym zakresie Polska zdobyła już podczas wdrażania Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL, finansowanej z budżetu UE na lata 2004-2006. Był to pierwszy program, w ramach którego możliwe było wdrażanie projektów innowacyjnych na znaczną skalę. Jednak szerzej zakrojone działania w zakresie kreowania i wykorzystywania innowacji społecznych realizowano przede wszystkim w latach 2007-2013 w Programie Kapitał Ludzki.
Niezwykle istotną korzyścią z realizacji projektów innowacyjnych i współpracy ponadnarodowej współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego jest fakt, że narzędzia wypracowane przez jedną instytucję mogą być z powodzeniem zastosowane przez inne podmioty, które borykają się z podobnymi problemami.
Wiceminister Paweł Orłowski poinformował, że w latach 2014-2020 innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa wdrażane będą w ramach oddzielnego dedykowanego priorytetu w Programie Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Będą one wdrażane w dwóch schematach: mikro i makro. Pierwszy z nich wynika z położenia większego nacisku na proces inkubowania nowych rozwiązań, czyli rozwijania nowych zalążkowych pomysłów, formułowania z nich szerszej koncepcji i weryfikowania skuteczności w praktyce. W ten sposób chcielibyśmy pobudzić potencjał innowacyjny mniejszych podmiotów. Schemat makro będzie natomiast w dużej mierze bazował na doświadczeniach PIW EQUAL i PO KL – będzie on ukierunkowany na testowanie rozwiązań na większą skalę przez podmioty o większym potencjale – takie, które są „właścicielami problemów” i mają realne możliwości włączenia wypracowanych rozwiązań do praktyki w ramach polityk publicznych kierowanych do danego obszaru.
Podczas targów, wręczono również nagrody w konkursie „Regaty Rozwoju: Liderzy Innowacji i Współpracy Ponadnarodowej POKL”. - Laureaci i wyróżnieni w tegorocznej edycji konkursu najlepiej dowodzą potencjału, jaki niesie ze sobą wdrażanie tego typu przedsięwzięć. Są one ukierunkowane na wypracowanie nowych rozwiązań adresowanych do grup w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy oraz dedykowane głównym wyzwaniom polityk publicznych – podsumował wiceminister Orłowski.
- „Dojrzała przedsiębiorczość - innowacyjny model preinkubacji przedsiębiorczej osób 50+”, który realizuje Fundacja Gospodarcza
Wyróżnienia przyznano projektom:
- „inLAB - Innowacyjne laboratorium współpracy nauki i biznesu”, który realizuje Polskie Towarzystwo Ekonomiczne - Oddział w Bydgoszczy
- „Wpływ poprawy psychospołecznych warunków pracy na ograniczenie kosztów ekonomicznych w firmach przechodzących procesy modernizacyjne i adaptacyjne - projekt badawczy”, który realizuje Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność"
Wyróżnienia przyznano projektom:
- "Praca=Samodzielność" realizowanego przez Elbląską Radę Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych
- "DiAMEnT - dostrzec i aktywizować możliwości, energię, talenty" realizowanego przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli