W projekcie biorą udział organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe, lokalne grupy działania) działające na terenie woj. podkarpackiego.
Kto realizuje projekt?
Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w partnerstwie z Fundacją Akademia Obywatelska z siedzibą w Przeworsku. Fundacja Akademia Obywatelska, jest młodą organizacją istniejącą od ponad roku. Głównym celem jej działalności jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego i aktywności społecznej obywateli, zwiększenie zaangażowania obywateli w działania na rzecz regionu i środowiska lokalnego, szczególnie w organizacjach pozarządowych. Fundacja realizuje swoje cele poprzez: promocję, wsparcie technicznie, szkoleniowe, informacyjne oraz finansowe organizacji pozarządowych, inicjatyw obywatelskich oraz społeczności lokalnych a także wspieranie osób pragnących rozwiązywać problemy społeczne i podmiotów działających w zakresie pożytku publicznego.
Jaki jest cel projektu?
Celem projektu „Inkubatory Trzeciego Sektora(ITS) – lepsze czasy dla NGO” jest rozwój ekonomii społecznej poprzez wsparcie działających na Podkarpaciu organizacji pozarządowych. Projekt zakłada zwiększenie skuteczności działania NGO dzięki poprawie dostępności do zaplecza technicznego oraz podniesieniu kompetencji i kwalifikacji osób pracujących w organizacjach. Inkubatory Trzeciego Sektora są prowadzone w Rzeszowie przez RARR S.A., a w Stalowej Woli przez FAO. Kwota jaka została przeznaczona na realizację projektu, to 2 487 414,71 zł. Czas realizacji zamyka się w okresie od 01.04.2009 r. do 31.12.2010 r.
Kto z niego korzysta?
W projekcie biorą udział organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe, lokalne grupy działania) działające na terenie woj. podkarpackiego.
Na czym polega projekt?
Przystępując do projektu organizacje NGO mają możliwość skorzystania z kompleksowego wsparcia:
- INFRASTRUKTURALNEGO - dostępu do kopiarki, drukarki, komputera i Internetu, telefonu i faksu oraz biblioteki z księgozbiorem dotyczącym trzeciego sektora. Z tego wsparcia mogą korzystać organizacje nowopowstałe, działające do 24 miesięcy i posiadające obroty za poprzedni rok do 100 000 zł.
- MENTORINGU – czyli opieki specjalisty z wieloletnim doświadczeniem w pracy w trzecim sektorze. Pomoc ta polega na przeanalizowaniu sytuacji danej organizacji i zaplanowaniu ścieżki rozwoju z uwzględnieniem doradztwa, szkoleń i wszelkich innych działań, wspierających rozwój organizacji.
- DORADZTWA w zakresie prawa, księgowości, zarządzania i marketingu oraz tworzenia partnerstw. Udzielane jest stacjonarnie i wyjazdowo, przez e-mail lub telefon.
- SZKOLEŃ MERYTORYCZNYCH obejmujących różne zagadnienia działania organizacji. Szkolenia trwają 6 do 18 godzin i organizowane są na terenie całego województwa podkarpackiego.
- SZKOŁY LIDERÓW, która, poprzez wyjazdowe, 7-dniowe szkolenia, umożliwia zdobycie i doskonalenie kompetencji liderskich przez osoby działające w organizacjach pozarządowych.
Jakie będą rezultaty?
Uczestnicy projektu otrzymają wsparcie infrastrukturalne – dostęp do wiedzy i niezbędnego zaplecza technicznego. Przedstawiciele każdej z inkubowanych organizacji wezmą udział w co najmniej 4 szkoleniach, dzięki którym zdobędą wiedzę i kwalifikacje potrzebne w trzecim sektorze. Dzięki wsparciu doradczo-szkoleniowemu oraz pracy mentorów wzrośnie ilość inicjatyw podejmowanych przez NGO. Zwieńczeniem pracy zespołu realizującego projekt będzie powstanie dwóch partnerstw lokalnych.
Okiem realizatora – Barbara Gałat – Opiekun Inkubatora Trzeciego Sektora w Stalowej Woli:
„Projekt „Inkubatory Trzeciego Sektora (ITS) – lepsze czasy dla NGO” jest dużą szansą dla podkarpackich organizacji pozarządowych a także dla społeczności lokalnej. Wsparcie jakie daje Inkubator dla młodych oraz pomoc już istniejącym organizacjom w rozszerzeniu swojej działalności umożliwia rozwinięcie się ich w profesjonalne i dobrze zarządzane a tylko takie stanowią wiarygodnego partnera dla administracji publicznej. NGO są najbliżej problemów społeczności lokalnych dlatego wyposażenie ich we właściwą wiedzę i umiejętności oraz wsparcie w nawiązywaniu współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego umożliwia poprawę jakości życia mieszkańców. Niestety tylko nieliczne organizacje mają pełną świadomość swoich problemów, które wpływają na efekty ich pracy a z którymi dzięki współpracy z Inkubatorem są w stanie sobie poradzić. Członkowie organizacji którzy korzystają z oferty Inkubatora, biorący udział w szkoleniach, współpracujący z mentorem i doradcami często zwracają uwagę, iż dopiero dzięki uczestnictwu w projekcie dostrzegli mocne i słabe strony w funkcjonowaniu swoich organizacji.”
Okiem uczestnika – Kornel Polit - Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu:
Serdecznie dziękuję za przesyłanie biuletynów - bardzo dobra robota!
W ogóle wykonujecie Państwo świetną pracę. Organizacje pozarządowe mają ogromny potencjał, lecz działają tak trochę po omacku, trochę tak sami sobie. Świetne pomysły i duże chęci w efekcie, ze względu na brak odpowiednio zaplanowanych a następnie zrealizowanych działań, często kończą się niepowodzeniem.
NGO nie mają dużego wsparcia z zewnątrz, takiego swojego dostępnego i jednoczącego centrum. Na tej płaszczyźnie jest ogromne zapotrzebowanie a Państwo właśnie rozwijacie się w tym kierunku. To bardzo dobrze!
Źródło: Fundacja Akademia Obywatelska