Inicjatywa WSCHÓD wobec powodzi: „Polska nie powinna być zrzutką.pl! Utwórzmy Superfundusz Klimatyczny”
Polska mierzy się aktualnie z największym od dekad kataklizmem wynikającym ze zmiany klimatu – powodzią, która dotknęła już tysiące osób w południowej części kraju, a wciąż może wyrządzić kolejne szkody. Miliony z nas zrzucają się na pomoc dla poszkodowanych, ale to nie my powinniśmy ponosić koszty powodzi – odpowiedzialność powinni wziąć za nie ci, którzy najbardziej przyczynili się do kryzysu klimatycznego, czyli wielkie firmy paliwowe. Właśnie dlatego Inicjatywa WSCHÓD wychodzi z propozycją utworzenia Superfunduszu Klimatycznego.
„Wzrusza nas ogrom pomocy, którą ludzie z innych regionów chcą nam przekazują – dary, pieniądze na odbudowę, swój czas i pracę wolontariacką. Jednak skala zniszczeń jest ogromna. Miliony zrzucają się na pomoc dla poszkodowanych, ale to nie my powinniśmy ponosić koszty powodzi” – mówiła Julia Pater, aktywistka Inicjatywy WSCHÓD z Paczkowa (woj. opolskie).
W ramach proponowanego przez Inicjatywę WSCHÓD mechanizmu Superfunduszu Klimatycznego, wprowadzonego już w niektórych regionach Stanów Zjednoczonych (m. in. w stanach Vermont czy Nowy Jork), firmy emitujące najwięcej gazów cieplarnianych, a tym samym najbardziej wpływające na zmiany klimatu, musiałyby przekazać część swoich zysków do specjalnego Funduszu. Dochody z Funduszu zostałyby wykorzystane na opłacenie przede wszystkim natychmiastowej pomocy w regionach dotkniętych kataklizmami takimi jak aktualna powódź, ale również projektów kluczowych dla zmniejszenia tragicznych skutków kolejnych tego typu zjawisk – odbudowy przybrzeżnych terenów podmokłych, modernizacji najważniejszej infrastruktury czy tworzenia systemów odprowadzania wody deszczowej.
„Aktualna odpowiedź rządu na sytuację powodziową nie jest ani wystarczająca, ani sprawiedliwa – większości kosztów tego typu kataklizmu nie powinni pokrywać ani mieszkańcy poszkodowanych terenów, zaciągając pożyczki i kredyty; ani obywatele, których podatki trafiające do budżetu państwa zasilą rozwiązania takie jak program „Odbudowa plus”; ani nawet bobry. Koszty muszą ponieść prawdziwi winowajcy, czyli najwięksi emitenci, z których rekordowych w ostatnich latach zysków tylko ułamek zasila budżet państwa” – mówiła Dominika Lasota, aktywistka Inicjatywy WSCHÓD.
W środę, 26 października 2024 r., Inicjatywa WSCHÓD wystartowała z petycją dotyczącą utworzenia Superfunduszu Klimatycznego i pociągnięcia do odpowiedzialności za straty materialne i finansowe koncerny paliwowe oraz wielkich emitentów gazów cieplarnianych, którzy najbardziej przyczynili się do zmian klimatu, a tym samym do coraz bardziej nasilających się ekstremalnych zjawisk takich jak susze i powodzie. Petycję można podpisać na specjalnej stronie internetowej: www.superfundusz.pl.
„Choć Superfundusz Klimatyczny nie zastąpi rozsądnej i długofalowej polityki klimatycznej, to może wesprzeć nas w radzeniu sobie z nową rzeczywistością życia w katastrofie klimatycznej i nadchodzącymi kataklizmami takimi jak susze i powodzie. Przekierowanie chociaż części zysków wielkich koncernów na walkę z drastycznymi skutkami wynikającego z ich działań kryzysu to absolutne minimum” – mówiła Paula Wasiluk, rzeczniczka prasowa Inicjatywy WSCHÓD.
Jednocześnie aktywistki i aktywiści Inicjatywy WSCHÓD kontynuują działania pomocowe na terenach poszkodowanych powodzią – dotychczas wsparli rodziny w Głuchołazach, Lądku Zdrój, Orłowcu, Paczkowie, Stroniu Śląsku oraz Strachocinie, a w najbliższym czasie, również w zbliżający się weekend, planują kolejne prace porządkowe w konsultacji z lokalnymi centrami koordynacyjnymi.
Źródło: Inicjatywa WSCHÓD