Od maja 2016 r. w trzech zachodniopomorskich gminach: Dobra, Chociwel i Łobez realizowany jest innowacyjny projekt pt.: „Zachodniopomorskie samorządy z inicjatywą lokalną”. Dzięki zaangażowaniu animatorów, aktywnych mieszkańców, przedstawicieli organizacji pozarządowych i samorządowców – w gminach Dobra Łobez i Chociwel zakończyły się partycypacyjne procesy współtworzenia i konsultacji projektów uchwał w sprawie inicjatywy lokalnej.
O tym, że warto angażować mieszkańców we wspólne tworzenie polityk publicznych w swoich małych ojczyznach rozmawialiśmy z Włodarzami trzech gmin, pytając o istotę inicjatywy lokalnej, podejście do współpracy i korzyści jakie stawia przed wszystkimi stronami.
Piotr Hebda – Burmistrz Dobrej podkreśla, iż partnerem samorządów są organizacje pozarządowe, nie tylko poprzez działanie i animowanie życia społeczności lokalnej, ale przede wszystkim poprzez wspólnotę celu, jakim jest zaspokajanie potrzeb mieszkańców. Władze samorządowe odpowiadają za ich diagnozowanie i zaspokajanie, są strażnikiem dobra wspólnego. Lepsza jakość nowego prawa tworzona jest partycypacyjne, w oparciu o zasoby i potencjały różnych grup interesariuszy, zbieżne cele i potrzeby, stanowią wartość dodaną dla całej Gminy.
Włodarze Gminy Chociwel to wieloletni społecznicy, wywodzący się ze środowiska organizacji pozarządowych, dla których zasady partnerstwa i siła partycypacji jednoznacznie kreują dzisiejszy kierunek polityki. Burmistrz Chociwla Stanisław Szymczak i jego Zastępca Ireneusz Płóciennik jednym głosem mówią, iż: organizowane spotkania mają wymiar edukacyjno-informacyjny, tworzą wspólną przestrzeń do debaty na tematy społecznie ważne, wyznaczają styczne i regulują ramy współpracy, budują zaufanie społeczne – oparte na zasadzie pomocniczości.
Burmistrz Łobza Piotr Ćwikła z kolei podkreśla fakt niekwestionowanych korzyści z pobudzania mieszkańców do aktywności. Zakres obszaru realizacji inicjatywy lokalnej wynika z Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Jest mocno zróżnicowany i dotyczy zadań własnych gminy, daje wiele płaszczyzn do współpracy na linii samorząd-mieszkańcy. Formuła współpracy angażuje dwie strony, uczy partnerstwa, definiowania wspólnych priorytetów, daje moc sprawczości i podwójnej odpowiedzialności. Jest najwyższą formą partycypacji mieszkańców w sprawy publiczne Gminy.
W imieniu realizatorów dziękujemy za słowa wspierające nasze wysiłki w partycypacyjnym tworzeniu polityk publicznych i zaufanie jakim obdarzyły nas samorządy. Niebawem zakończy się kolejny etap prac z mieszkańcami, etap tworzenia wniosków o realizację inicjatyw lokalnych, a pomysłów i koncepcji jest wiele… Mają realną szansę by zaistnieć w województwie, stać się modelem i inspiracją dla innych wspólnot samorządowych w przyszłości.