Informator testamentowy sposobem na zachęcenie Polaków do uwzględniania NGO w testamentach
Od kilku tygodni ze strony www.dobrytestament.pl można pobrać darmowy informator testamentowy skierowany do wszystkich Polaków. Poza wiedzą praktyczną dotyczącą tego, dlaczego warto sporządzać testament, w informatorze zawarty jest jeden ważny element z punktu widzenia polskich organizacji pozarządowych – czytelnik dowie się z niego, że istnieje możliwość uwzględniania w testamencie wybranej organizacji pozarządowej.
„Jeśli posiadasz więcej niż jedno dziecko – rozważ sporządzenie testamentu, aby wykluczyć między nimi spór. Pamiętaj bowiem, że polskie prawo nie przewiduje testamentu działowego – w spadku nie nabywa się poszczególnych rzeczy tylko udziały. Przekazując za pomocą zapisu windykacyjnego konkretne przedmioty poszczególnym dzieciom masz gwarancję, że po Twojej śmierci nie popadną one w konflikt odnośnie podziału odziedziczonego majątku” – czytamy w informatorze.
Jego autorzy – fundacja Polski Instytut Filantropii (PIF) przy współpracy z portalem planowaniespadkowe.pl poruszają ponadto kwestię dziedziczenia w firmach rodzinnych oraz możliwość uwzględniania w testamencie organizacji pozarządowych.
„Decydując się na ten krok, pamiętajmy w pierwszej kolejności o rodzinie oraz osobach szczególnie nam bliskim. Dopiero na końcu rozważmy np. zapis w testamencie na konkretną fundację lub stowarzyszenie. Może to być duża lub mniejsza kwota pieniężna, zbiór przedmiotów lub dokumentów albo jakiś składnik wybrany z naszego majątku. Jeżeli wiele osób podejmie decyzję o wskazaniu w testamencie wybranej organizacji, te małe sumy zostaną zwielokrotnione i uczynią wiele dobra. Tak ulokowany spadek będzie pracował przez długie lata i przyczyni się do powodzenia szlachetnych inicjatyw”.
Aby nie zostawić osoby pragnącej zapisać część swojego majątku wybranej organizacji pozarządowej jedynie z wiedzą teoretyczną, w informatorze znajduje się opis czternastu fundacji i stowarzyszeń, które przystąpiły do kampanii „Dobry Testament”, w ramach której powstał informator. Zainteresowany znajdzie zatem krótki opis każdej organizacji wraz z informacją o konkretnych działaniach podejmowanych przez nią oraz wybranych kosztach niezbędnych do przeprowadzenia danego działania. Dzięki takim informacjom potencjalny testator będzie miał ułatwione zadanie odnośnie zadecydowania, jaką kwotę zapisać wybranej organizacji.
Podobne informatory od lat publikowane są w siedemnastu krajach, w których działają kampanie testamentowe. Twórcy tych kampanii podkreślają, że dzięki konkretnym informacjom zawartym w kompendium wiedzy testamentowej łatwiej jest zachęcić osoby do uwzględniania organizacji w tym dokumencie.
Zainteresowane organizacje w dalszym ciągu można przyłączyć się do „Dobrego Testamentu”. Fundacja lub stowarzyszenie, które zdecydują się przystąpić do kampanii, zostają najpierw zweryfikowane pod względem transparentności i uczciwości, a następnie – po wniesieniu rocznej opłaty, która w 2016 r. wynosi 3 tys. zł netto – stają się uczestnikiem kampanii. Jak pokazują doświadczenia z innych krajów, stworzenie parasola uczciwych i transparentnych podmiotów działających w ramach trzeciego sektora zwiększa zaufanie potencjalnych darczyńców, w tym przypadku testatorów.
Pobierz
-
Pobierz Informator
pdf ・1.28 MB
Źródło: Ewelina Szeratics