Wysłaliśmy wnioski o udostępnienie informacji publicznej do Lokalnych Komisji Etycznych w całej Polsce. Czekamy na odpowiedź.
Dnia 10 czerwca, na podstawie art. 61 Konstytucji RP oraz art. 2 ust. 1 Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej korzystając z przysługującego każdemu obywatelowi prawa, wysłaliśmy wnioski o udostępnienie informacji publicznej do wszystkich działających w Polsce Lokalnych Komisji Etycznych do Spraw Doświadczeń na Zwierzętach. W sumie wnioski otrzymało 11 Komisji działających w 9 miastach - w Bydgoszczy, Olsztynie, Krakowie (2 komisje), Katowicach, Łodzi, Lublinie, Warszawie (2 komisje), Poznaniu i Wrocławiu. Zwróciliśmy się w nich o udostępnienie skanów uchwał podjętych w 2019 r. oraz w roku bieżącym.
Według Ustawy z dnia 15 stycznia 2015 r. o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych, Krajowa Komisja Etyczna oraz komisje lokalne "są organami właściwymi w sprawie udzielania i zmiany zgód na przeprowadzanie doświadczeń" na zwierzętach. Dlatego też zainteresowaliśmy się ich działaniami i tym, jakie uchwały podejmują (chociażby jaki jest stosunek uchwał negatywnych do pozytywnych). Komisje, zgodnie z obowiązującym prawem, muszą odpowiedzieć na wnioski "bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku", no chyba że informacja publiczna nie może być udostępniona w tym terminie. wówczas "podmiot obowiązany do jej udostępnienia powiadamia w tym terminie o powodach opóźnienia oraz o terminie, w jakim udostępni informację, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku". Czekamy zatem na odpowiedzi przewodniczących Komisji. Ciekawi jesteśmy, czy będą próbować wymigać się ze swojego obowiązku.
Źródło: Stowarzyszenie reAKCJA