Kim jesteśmy, nasza historia i co robimy dzisiaj.
Mazurska Służba Ratownicza dzisiaj
Swoim działaniem MSR obejmuje rejon południowych Jezior Mazurskich ze szczególnym uwzględnieniem jeziora Śniardwy, współdziałając z wszystkimi organizacjami związanymi z ratowaniem życia ludzkiego: Policją, Strażą Pożarną, Pogotowiem Ratunkowym, MOPR czy lokalnymi oddziałami WOPR. Mazurska Służba Ratownicza prowadzi swoją działalność przez cały rok, a dyżury są całodobowe. Członkowie tej służby to doświadczeni oficerowie żeglugi, nurkowie i ratownicy, którzy w każdych warunkach atmosferycznych, w dzień lub w nocy mogą iść do akcji aby ratować życie ludzkie. Po śmierci Andrzeja Chudzickiego w kwietniu 2015 roku, Komandorem MSR został dotychczasowy Sekretarz Zarządu Jan Sagański. Niestety ten również odszedł na Wieczną Wachtę w grudniu 2020 roku. Obecnie Komandorem Mazurskiej Służby Ratowniczej jest Krzysztof Kornaś.
MSR działa dzięki swoim członkom, którzy zabezpieczają dyżury w formie wolontariatu. Skromnym źródłem pozyskiwania środków finansowych są darowizny. W celu zdobywania funduszy MSR przeprowadza szkolenia ratownicze oraz na stopnie motorowodne. Podejmuje się też wykonywania wszelkich prac wodnych, takich jak budowa pomostów czy też pogłębiania jezior.
Dodatkowo MSR zajmuje się zabezpieczaniem wszelkich imprez na wodzie: regat żeglarskich oraz bojerowych (m.in. zabezpieczenie Bojerowych Mistrzostw Europy), spływów kajakowych, planów filmowych czy też przeprowadzaniem prelekcji oraz pokazów ratowniczych.
Obecnie obsadę stanowi ośmiu ratowników etatowych oraz około 140 wolontariuszy. MSR posiada kilkanaście pojazdów oraz łodzi ratowniczych, specjalistyczny sprzęt ratowniczy (m.in. sonary czy specjalne poduszki do podnoszenia zatopionych łodzi z dna). Dysponuje też ciężkim sprzętem służącym do wykonywania wszelkich prac wodnych oraz wydobywania zatopionych pojazdów i łodzi.
Koszty utrzymania bazy oraz sprzętu ratowniczego w pełnej gotowości są na tyle wysokie, że bez pomocy nie pozwolą na zabezpieczenie bezpieczeństwa korzystającym z uroków jezior mazurskich. Żeby działać lepiej, potrzeba dodatkowych funduszy. Niestety obecnie uzyskiwana pomoc ze strony Państwa jest niewielka, głównie jest to dotacja ze strony Wojewody Marszałka woj. Warmińsko-Mazurskiego. Środki te w minimalnym stopniu nie zaspokajają potrzeb na prawidłowe funkcjonowanie ratownictwa 365 dni w roku i przez 24 godziny na dobę.
Mazurska Służba Ratownicza jest stowarzyszeniem i prowadzi ratownictwo wodne na postawie zgody Ministra Spraw Wewnętrznych, jest też wpisana do obowiązkowego dla takich służb rejestru jednostek współpracujących z Państwowym Ratownictwem Medycznym.
-
Informacja o MSR
pdf ・751.86 kB
Źródło: Mazurska Służba Ratownicza