20 czerwca w parku miejskim obok siedziby Fundacji FARMa odbyła się inauguracja Programu Działaj Lokalnie w powiecie staszowskim. W przyjaznej atmosferze wręczono umowy o dofinansowanie aż siedemnastu zwycięzcom konkursu, na łączną kwotę 60 tysięcy złotych.
Na spotkanie przybyli licznie zwycięzcy konkursu Działaj Lokalnie a także przedstawiciele władz samorządowych – Pan Leszek Kopeć, Burmistrz Miasta i Gminy w Staszowie oraz Pan Grzegorz Forkasiewicz, Wójt Gminy Rytwiany.
W dobry nastrój wprowadziły wszystkich występy utalentowanych solistek ze Staszowskiego Ośrodka Kultury. Zgromadzonych gości powitała Barbara Zamożniewicz, Prezes Fundacji Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży w Staszowie. W swoim krótkim przemówieniu podziękowała wszystkim włodarzom gmin: Staszów, Rytwiany, Połaniec, Bogoria, Szydłów, Łubnice, Osiek, za finansowe wsparcie Programu Działaj Lokalnie oraz za kontynuowanie współpracy nad rozwojem społecznej inicjatywy.
Justyna Górska-Sekuła, Koordynator Ośrodka Działaj Lokalnie oraz Anna Bańka, Koordynator Programu Działaj Lokalnie w Staszowie przybliżyły gościom najważniejsze fakty o działaniach, które z powodzeniem realizuje od 10 lat Fundacja FARMa i o sukcesach dwóch poprzednich edycji Programu Działaj Lokalnie na terenie powiatu staszowskiego.
W tym roku w IX edycji Programu Działaj Lokalnie na terenie powiatu staszowskiego realizowanych będzie – od lipca do grudnia – aż 17 inicjatyw zgłoszonych przez aktywnych społecznie mieszkańców, na łączną kwotę 60 tysięcy złotych.
Po raz trzeci obędą się wyjątkowe i różnorodne inicjatywy stworzone przez grupy nieformalne oraz organizacje pozarządowe, które działają dla dobra wspólnego naszych lokalnych społeczności. W trakcie trwania swoich projektów, na każdym etapie, będą mogli liczyć na fachową opiekę i pomoc doświadczonego zespołu Ośrodka Działaj Lokalnie w Staszowie. Proponowane wsparcie rozpocznie się od warsztatów pod intrygującym tytułem „Jeśli na czele tłumu stoi lew, to ludzie nabierają odwagi”.
Wśród dofinansowanych pomysłów znalazły się – różne tematycznie wystawy, warsztaty kulinarne, rzeźbiarskie, zajęcia sportowe, nauka przedszkolaków co znaczy być zuchem, profilaktyka zdrowotna młodych kobiet a także inwestycje np. budowa miejsc do wspólnych spotkań, odnowa leśnej latarni i inne interesujące projekty.
Zwycięzcom konkursu uroczyście wręczono umowy o dofinansowanie. Każdy uczestnik, który odbierał umowę w kilku zdaniach przybliżył wszystkim, na czym będzie polegał projekt i jakich rezultatów po jego zakończeniu możemy się spodziewać. Już teraz wiadomo, że ciekawych i wartościowych akcji dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych z pewnością nie zabraknie.
Dla wszystkich społeczników, którzy zaangażowali się w przygotowanie projektów na konkurs złożono podziękowania za poświęcony czas i tworzenie nowych lepszych wizji swojego miejsca zamieszkania. Do 17 grup zwycięzców popłynęły słowa gratulacji i zachęty do wytrwałości w zrealizowaniu do końca wszystkich zamierzeń.
Chwilę później zaproszono gości do oglądania atrakcyjnej wystawy z okazji 15-lecia Programu Działaj Lokalnie.
Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem i miłymi towarzyskimi pogawędkami, podczas których dziewczęta ze Staszowskiego Ośrodka Kultury dotrzymały wszystkim towarzystwa i uświetniły swoimi występami całe wydarzenie.
Realizacja programu Działaj Lokalnie na terenie powiatu staszowskiego jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce oraz gmin: Staszów, Rytwiany, Bogoria, Osiek, Łubnice, Połaniec, Szydłów.