Durreen Shahnaz od dwudziestu lat konstruuje alternatywne narzędzia ekonomiczne, dzięki którym tradycyjny biznes wykorzystuje przedsiębiorczość społeczną i odwrotnie – pisze Paulina Wajszczak dla portalu Ekonomiaspoleczna.pl.
Durreen Shahnaz była pierwszą obywatelką Bangladeszu na nowojorskiej Wall Street, gdy w 1989 roku zaczęła pracę jako analityk finansowy. Po dwóch latach wróciła do ojczyzny, gdzie zatrudnił ją Grameen Bank, dziś najbardziej znana na świecie instytucja specjalizująca się w mikrokredytach. To właśnie w Grameen zaczęła zastanawiać się, jak mikrofirmy przekształcić w duże, dochodowe przedsiębiorstwa.
Tak zaczęła się jej bardziej osobista przygoda z przedsiębiorczością społeczną. Charakterystyczna o tyle, że Durreen Shahnaz cały czas oscyluje na granicy dwóch światów: tradycyjnego biznesu w duchu liberalizmu i klasycznej przedsiębiorczości społecznej z gatunku Grameen Bank.
Platforma dla drobnego biznesu
Durreen Shahnaz postanowiła stworzyć w Azji nowy system inwestycyjny, w którym firmy takie OneNest będą miały zdecydowaną przewagę nad tradycyjnymi producentami.
System dla inwestorów
W styczniu 2009 roku, w Singapurze powstało Impact Investment Exchange Asia, czyli pierwsza na świecie Giełda Papierów Wartościowych dla przedsiębiorstw społecznych. Tuż potem Durreen założyła Impact Investment Shujog – firmę zajmującą się ewaluacją wpływu społecznego. Shujog to szansa w języku bengalskim.
Impact Investment Exchange działa w oparciu o trzy platformy pozyskiwania kapitału. Impact Partners jest największą w Azji platformą crowdsoursingową, zrzeszającą ponad 400 inwestorów prywatnych. Impact Incubator wspiera finansowo rozwój nowych przedsiębiorstw społecznych. Impact Capital handluje papierami wartościowymi przedsiębiorstw społecznych.
Celem Impact Investment Exchange Asia jest wywarcie realnego, popartego dowodami wpływu na życie 100 milionów ludzi do 2020 roku dzięki stosowaniu narzędzi finansowych impact investing.
Gdzie inwestować?
Model biznesowy firmy motywuje poszczególne rodziny i społeczności do komunikowania się i współpracy. Cofee For Peace działa na zasadzie kooperatywy, włączając w swoje szeregi wszystkich dostawców kawy, którym płaci się fair-tradowe honoraria. Co ciekawe z tutejszych ośmiuset rodzin, osiemdziesiąt procent farmerów to kobiety.
Według Durreen Shahnaz wszystkie nagrodzone firmy, mimo swych niewielkich rozmiarów odgrywają bardzo ważną rolę w swoich lokalnych społecznościach. W przyszłości, dzięki wsparciu i odpowiednim inwestycjom, mogą stać się prawdziwymi liderami i motorami wielkich przemian. Konkurs organizowany został przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju oraz N-Peace, organizację działającą na rzecz pokoju w Azji. Mogły w nim brać udział wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa społeczne, organizacje pozarządowe prowadzące biznes lub tzw. impact enterprises, czyli „firmy wywierające wpływ“. Zwycięzcy mieli szansę zaprezentować swoją działalność na specjalnym wydarzeniu zorganizowanym w Nowym Jorku, gdzie znaleźć mogli m.in. potencjalnych inwestorów.
Paulina Wajszczak dla portalu Ekonomiaspoleczna.pl
Źródło: Portal Ekonomiaspoleczna.pl