Komisje senackie – Gospodarki Narodowej oraz Rodziny i Polityki Społecznej zaakceptowały ustawę, która wprowadza dzień wolny od pracy 6 stycznia. Jednocześnie pracownicy nie będą dostawali dnia wolnego za każde święto przypadające w sobotę. Mimo to pracodawcy uważają, że przyjęte rozwiązanie jest złe, bo polskich przedsiębiorstw i rodzin nie stać na dłuższe świętowanie – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Grażyna Spytek-Bandurska, wicedyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan uważa, że skutki ekonomiczne wprowadzenia nowego święta będą negatywne – Firmy poniosą zbyt duże straty, staniemy się mniej konkurencyjni i atrakcyjni inwestycyjnie. Tłumaczy, że kapitał trwały będzie zamrożony o jeden dzień w roku dłużej. Ta niedogodność jej zdaniem nie zostanie zrekompensowana likwidacją obowiązku zapewnienia dodatkowego dnia wolnego za każde święto przypadające w sobotę. Jak wylicza, łączne obciążenie przedsiębiorstw z tytułu dodatkowego święta wyniesie ok. 900 mln zł. Na tę kwotę składają się koszty stałe przedsiębiorstwa oraz wyższe wynagrodzenia dla osób pracujących w święta. Z kolei roczna sprzedaż dóbr i usług spadnie w wyniku wolnego 6 stycznia o ponad 4,2 mld złotych, co z kolei przyczyni się do obniżki wpływów do budżetu.
Wprowadzenie dodatkowego dnia wolego od pracy sprawi, że Polska stanie się państwem europejskim o jednej z największej liczbie dni wolnych od pracy.
Źródło: Rzeczpospolita