19 lutego 2004 roku w Domu Kultury w Wieruszowie spotkali się przedstawiciele Ośrodków Pomocy Społecznej realizujący program Centrów Aktywności Lokalnej w województwie łódzkim.
Po pojęciem Centrum Aktywności Lokalnej (CAL) należy rozumieć określony sposób działania, którego celem jest aktywizowanie społeczności lokalnych, tworzenie poczucia przynależności do danego miejsca i lokalnej grupy, uruchamianie na nowo zbiorowych strategii pomagania ludziom. Jest to szczególnie ważne w naszym kraju, gdzie ludziom ciągle jeszcze brak poczucia tożsamości z własną społecznością, a tym samym niewielkie jest poczucie odpowiedzialności za lokalne sprawy.
Na spotkanie w Wieruszowie obecni byli przedstawiciele ośrodków ze: Zduńskiej Woli, Piotrkowa Trybunalskiego, Rawy Mazowieckiej, Domaniewic, Kutna, Wieruszowa, Bełchatowa i Łodzi.
Po uroczystym powitaniu uczestników przez dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieruszowie panią Annę Ostrycharz oraz zastępcę burmistrza miasta Wieruszowa pana Andrzeja Małysa zaprezentowano osiągnięcia wieruszowskiego CAL-a.
Jako pierwsza głos zabrała pani Henryka Sokołowska, osoba niezwykle zasłużona dla rozwoju lokalnego w Wieruszowie, od wielu lat prezes Stowarzyszenia Integracyjnego „Klub Otwartych Serc”, odznaczona Orderem Uśmiechu, obecnie Przewodnicząca Rady Powiatu Wieruszowskiego. Mówiła o różnych formach aktywności w Wieruszowie, aktywizacji mieszkańców, powstawaniu organizacji pozarządowych Genezą aktywności jest często chęć rozwiązania trudnych problemów, z którymi nie raz bezskutecznie zmagali się przedstawiciele społeczności lokalnych samodzielnie i samotnie. Z chęcią pomocy wyszli im naprzeciw „szaleni ludzie”, którzy podjęli wyzwanie pracy na rzecz integracji i informacji lokalnej, zgodnie z poglądem „Tyle jest człowiek wart, ile po sobie zostawi.”
Hasło na najbliższe dwanaście miesięcy działań CAL-owiczów brzmi: „zwiększenie świadomości na rzecz wspólnego działania”. Ma ono pomóc w realizacji podstawowego celu, jakim jest wzajemna nauka od siebie uczestników programu.
Aktywność lokalna w Wieruszowie zatacza coraz szersze kręgi, obecnie do współpracy włączane są władze samorządowe. W marcu 2004 planowane jest podpisanie porozumienia pomiędzy o współpracy pomiędzy władzami Wieruszowa a organizacjami pozarządowymi.
Powiat wieruszowski może się poszczycić następującymi projektami:
Koalicje problemowe
Na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród mieszkańców gminy sporządzono mapę podstawowych problemów lokalnych. Następnie powołano koalicje problemowe, których celem było rozwiązanie zdiagnozowanych problemów. W ich skład weszli miedzy innymi przedstawiciele organizacji pozarządowych, organizacji kościelnych, policji, szkół oraz przedszkoli. Utworzono trzy koalicje problemowe:
Koalicja zwalczająca zjawisko przemocy wśród dzieci i młodzieży
We współpracy ze szkołami w aspekcie działań prospołecznych w celu zwalczania agresji zaplanowano miedzy innymi: przeprowadzenie zajęć dla grupy docelowej, wywiadówki profilaktyczne, konkurs plastyczny. Planowany jest również happeing oraz debata na temat zjawiska przemocy wśród dzieci i młodzieży. Organizacje wchodzące w skład koalicji myślą również o uchwaleniu programu przeciwdziałającemu przemocy i patologii.
Koalicja mająca na celu wypełnianie czasu wolnego dzieciom, młodzieży i osobom starszym
W skład koalicji weszli przedstawiciele instytucji organizujących czas wolny. Aby rozpowszechnić informację o prowadzonych przez te instytucje działaniach wydano informator „Co, gdzie, kiedy i dla kogo?”, który w formie plakatu porozwieszano w różnych punktach miasta. Planowane jest również rozpoczęcie działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Koalicja mająca na celu przeciwdziałanie problemom bezrobocia
Problem bezrobocia, którego odsetek w naszym kraju oscaluje na wysokości około 20% dotyczy również województwa łódzkiego. Wyniki ankiet pokazały, że jest to najpoważniejszy problem lokalny.
Grupa wsparcia dla kobiet, ofiar przemocy „Podaj rękę”
Grupa samopomocowa, spotykająca się regularnie w celu omówienia trapiących jej członkinie problemów i sposobów ich rozwiązania.
Projekt poznaj swoje prawa
Realizowany w ramach Centrum Informacji Obywatelskiej, mający na celu pomoc przy pisaniu dokumentów (podań, odwołań, życiorysów, listów motywacyjnych).
„Dom pod parasolem”
Program stawiający sobie za cel pomoc rodzinom i osobom z problemem alkoholowym.
„Mikołaj dzieciom”
Spotkania świąteczno – mikołajkowe dla dzieci z najbiedniejszych rodzin połączone z rozdaniem świątecznych paczek oraz konkursami z nagrodami.
„Pomagam dziecku i jego rodzinie”
Program opiekuńczo – wychowawczy opracowany z myślą o dzieciach spawających problemy wychowawcze.
„Dzieci dzieciom”, „Podziel się z innymi”
Zbiórka darów rzeczowych i żywności przeprowadzana wśród uczniów szkól podstawowych przed świętami wielkanocnymi oraz Bożym Narodzeniem.
Podczas drugiej części spotkania omówiono zasady, na jakich można się starać o uzyskanie przez placówkę certyfikatu CAL.
Przeprowadzono również dyskusję na temat majowego spotkania ośrodków CAL w Łowiczu, będącego podsumowaniem dwuletniego cyklu szkoleniowego.
Uczestnicy spotkania zaplanowali również wspólne seminarium poświęcone problematyce społecznej, które odbędzie się w Łowiczu w dniach 14 – 15 maja 2004.
Program CAL realizowany głównie przez instytucje kierujące swoją działalność do społeczności lokalnej, chciałby rozszerzać swoją działalność na jak największym obszarze zgodnie z zasadą zapisaną w kronice przez jednego z uczestników lutowego spotkania: „Cal po Calu dojdziemy do celu, rodziny wielkiej obywateli wielu.”
Źródło: Centrum OPUS