W odpowiedzi na rosnące znaczenie przedsiębiorczości społecznej w rozwoju społeczno – gospodarczym Wielkopolski, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu zorganizował w dniach 20 – 23 listopada 2012 roku, Targi Przedsiębiorczości Społecznej. Wydarzenie to odbyło się, już po raz trzeci, w ramach Targów GMINA na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Targi Przedsiębiorczości Społecznej. Ogólnym celem imprezy jest integracja środowiska organizacji obywatelskich, samorządów, przedsiębiorców społecznych, przedstawicieli administracji publicznej oraz przedstawicieli biznesu. Podczas Targów swoje produkty i usługi prezentują przedsiębiorstwa społeczne: zarówno spółdzielnie socjalne, przedsiębiorstwa prowadzone przez organizacje obywatelskie, spółki z o.o. non–profit, Zakłady Aktywizacji Zawodowej oraz Centra Integracji Społecznej. Oprócz integracji środowisk, Targi spełniają jeszcze jedną bardzo istotną rolę, a mianowicie są miejscem promowania podmiotów gospodarki społecznej, wymiany dobrych praktyk między nimi, a także tworzą płaszczyznę spotkań i bezpośredniej komunikacji z potencjalnymi kontrahentami.
Jak co roku, Targom towarzyszyły liczne konferencje, warsztaty i dyskusje z ekspertami w dziedzinie ekonomii społecznej.
20 listopada, podczas konferencji inaugurującej III Targi Przedsiębiorczości Społecznej, które otworzył Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Tomasz Bugajski oraz Dyrektor ROPS w Poznaniu Aleksandra Kowalska, odbyła się między innymi uroczystość wręczenia certyfikatów „Zakup prospołeczny”.
Certyfikat „Zakup prospołeczny” wyróżnia produkty i usługi podmiotów, które działalnością gospodarczą rozwiązują problemy społeczne. Znak ten daje klientom szansę rozpoznania i kupowania produktów i usług ekonomii społecznej. Mają oni szansę, przy okazji codziennych wydatków podejmować decyzje na rzecz ludzi potrzebujących, walczących o swoją samodzielność życiową i zawodową. Chcąc wesprzeć marketing i promocję najlepszych przedsiębiorstw społecznych, a inne zachęcić do stałego podnoszenia jakości, Fundacja im. Królowej Polski św. Jadwigi zainicjowała w roku 2010 kampanię „Certyfikacja i promocja podmiotów ekonomii społecznej”. Symbolem akcji stał się znak jakości „Zakup prospołeczny”. Początkowo kampania miała zasięg regionalny i funkcjonowała wyłącznie w Wielkopolsce, natomiast od tego roku została z powodzeniem wdrożona w Małopolsce oraz województwie łódzkim. Co cieszy i potwierdza konieczność funkcjonowania znaku, już kolejne województwa wyraziły zainteresowanie przełożeniem kampanii na ich grunt.
Certyfikowane podmioty
Podczas wprowadzenia do uroczystości zalety posiadania znaku przedstawili przedstawiciele certyfikowanych w 2010 roku przedsiębiorstw: Natasza Cyrulik (dyrektor prężnie działającego Zakładu Aktywności Zawodowej w Pile) oraz Tadeusz Synoracki (kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej „Niezapominajka” w Gołaszewie).
Certyfikaty osobiście wręczał Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego i zarazem przewodniczący Wielkopolskiej Kapituły Certyfikującej, Tomasz Bugajski, w towarzystwie dyrektor poznańskiego ROPS, Aleksandry Kowalskiej. Wyróżnione zostały cztery nowe podmioty: Centrum Integracji Społecznej przy Stowarzyszeniu ETAP, Spółdzielnia Socjalna "Tamaryszek", Spółdzielnia Inwalidów "Przyjaźń" oraz Spółdzielnia Socjalna "Dąb".
Laureaci nie kryli wzruszenia, mając świadomość, iż przyznanie certyfikatu jest wyrazem szacunku dla ich codziennej pracy nie tylko nad podnoszeniem jakości produktów i usług, które oferują ich przedsiębiorstwa, ale i nad realizacją celów społecznych.
Najstarsze z wyróżnionych przedsiębiorstw, Spółdzielnia Inwalidów „Przyjaźń” w Słupcy, obchodziło w ubiegłym roku 60-lecie powstania. Działalność gospodarcza spółdzielni obejmowała początkowo usługi szewskie, krawieckie oraz handel. W latach 60-tych specjalizowała się w trzech dziedzinach: chemicznej, elektrotechnicznej i drzewnej. W wyniku rozwoju bazy wytwórczej oraz sieci związków kooperacyjnych w latach 70-tych zaczął kształtować się obecny profil działalności Spółdzielni, który obejmuje: przetwórstwo tworzyw termoplastycznych i montaż podzespołów elektrotechnicznych. Obecnie Spółdzielnia zatrudnia 340 osób, z czego 95% to osoby niepełnosprawne. Produkcja zorganizowana jest na dwóch wydziałach produkcyjnych: chemicznym i elektrotechnicznym. Zakład wprowadził innowacyjne technologie w zakresie automatyzacji linii produkcyjnej i modernizacji stanowisk pracy. Spółdzielnia zapewnia swoim pracownikom stanowiska przystosowane dla osób niepełnosprawnych, ale również opiekę medyczną, pomoc w zakupie i dofinansowaniu sprzętu rehabilitacyjnego i leków.
Certyfikat „Zakup prospołeczny” trafił również do poznańskiego Centrum Integracji Społecznej „Piątkowo” przy Stowarzyszeniu ETAP. Centrum rozpoczęło swoją działalność w 2008 roku. Zadaniem pracowników CIS jest dążenie do usamodzielnienia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, aktywizacja poprzez pracę na warsztatach zawodowych, doprowadzenie do samodzielnego powrotu uczestnika na rynek pracy. Centrum Integracji Społecznej Piątkowo ściśle współpracuje z lokalnymi instytucjami, szkołami, lokalnymi podmiotami ekonomii społecznej. Obecnie Centrum składa się z 5 warsztatów zawodowych (porządkowy, ogrodniczy, budowlany, produkcyjny, opieki nad osobą starszą i niepełnosprawną).
Kolejny wyróżniony podmiot to Spółdzielnia Socjalna „Tamaryszek”, która została założona przez 8 aktywnych uczestników zajęć w CIS „Piątkowo”. Połączeni wspólną pasją, jaką jest pielęgnowanie zieleni i prowadzenie prac remontowo-wykończeniowych, założyli w październiku 2010 roku własne przedsiębiorstwo społeczne. Cały zespół spółdzielni jest mocno zaangażowany w rozwój i rozbudowę wspólnego przedsięwzięcia. W ofercie spółdzielni „Tamaryszek” znajdziemy pielęgnację terenów zielonych, prace remontowo – budowlane oraz prace porządkowe.
Spółdzielnia Socjalna „Dąb” z siedzibą w Czerwonaku rozpoczęła działalność w 2010 roku. Pracownicy spółdzielni wykonują prace w zakresie pielęgnacji terenów zielonych, opieki nad osobami starszymi, utrzymania czystości i porządku w pomieszczeniach oraz podczas imprez plenerowych. Wykonują także usługi remontowe oraz florystyczne.
Przyszłość ekonomii społecznej w Polsce
Uroczystość wręczenia certyfikatów „Zakup prospołeczny” poprzedziła wystąpienie Cezarego Miżejewskiego, który prezentował Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej po wstępnych konsultacjach. Było to dla wszystkich obecnych ważne wystąpienie, ponieważ praktycy przedsiębiorczości społecznej zdają sobie sprawę, że program ten w znacznej mierze wpłynie na ich funkcjonowanie na rynku. Ekspert zaprosił podczas swojej prezentacji wszystkich chętnych do współpracy i współtworzenia programu, co zaowocowało dyskusją i zgłoszeniem konkretnych postulatów. Między innymi przedyskutowano miejsce zakładów aktywności zawodowej w powstającym programie.