III OFIP: Organizacje wspierające – rola, sytuacja, wyzwania na przyszłość
Podczas debaty organizacji wspierających, zorganizowanej przez Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT dyskutowano na kilka podstawowych dla sektora pozarządowego tematów: organizacje wspierające wobec projektu ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie, współpraca organizacji wspierających w regionie, przekazywanie polskich doświadczeń na Wschód, świadczenie odpłatnych usług.
Wniosek, który wypłynął z dyskusji, był taki: organizacje wspierające muszą współpracować regionalnie, tworząc pewnego rodzaju system rozwoju sektora społecznego.
Powoli organizacje powinny dążyć do sytuacji, kiedy to pomoc oraz usługi świadczone przez te organizacje będą w jakiejś części odpłatne. Wynika z twego, że pozostałe organizacje pozarządowe powinny partycypować w kosztach funkcjonowania organizacji wspierających.
Przykładem zakupu usług jest np. składka na federację, dystrybuującą informacje do organizacji członkowskich czy częściowa odpłatność za szkolenia.
Podczas całego OFIP-u rozprowadzana jest ankieta, przygotowana przez Sieć SPLOT. Celem ankiety jest zebranie informacji i opinii na temat funkcjonowania, roli i znaczenia organizacji wspierających.
Innym ważnym motywem dyskusji była kwestia wykorzystania doświadczenia polskiego sektora w budowie sektora pozarządowego na Wschodzie. Wiele z polskich organizacji angażuje się w działania na Wschodzie. Mogą one pomóc wdrażać amerykańską i europejską politykę budowania społeczeństwa obywatelskiego w tamtym regionie. Jest to konieczne ze względu na korupcję na Wschodzie i fakt, że nie wszystkie pieniądze przekazywane przez sponsorów na te cele są wydatkowane zgodnie z ich przeznaczeniem.
Organizacje wspierające są niezbędne do rozwoju i profesjonalizacji sektora NGO, szczególnie lokalnie. Dyskutanci podnosili potrzebę zbudowania odrębnych źródeł finansowania dla organizacji wspierających - tak, aby nie konkurowały z innymi organizacjami. Z jednej organizacje wspierające pomagają innym organizacjom w profesjonalnym działaniu czy pozyskiwaniu funduszy, a potem muszą z tymi samymi organizacjami konkurować o fundusze.
Źródło: inf. własna