Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
III OFIP: Budowania Federacji Organizacji Pozarządowych w Europie Środkowej i Wschodniej
Paweł Krzeczunowicz
Trzydziestu uczestników warsztatu na temat ‘Budowania Federacji Organizacji Pozarządowych w Europie Środkowej i Wschodniej’ odbywającego się w ramach spotkań piątkowych III OFIP było zgodnych, że istnieje potrzeba budowy krajowej federacji organizacji pozarządowych. Uczestnicy m.in. z Rumunii, Słowacji, Mołdawii i Gruzji także przedstawili swoje doświadczenia, z których wynika, że nie jest to zadanie łatwe.
Po krótkim omówieniu polskich starań o zbudowanie krajowej federacji NGOsów, w szczególności w ciągu 2002 (patrz federalizacja.ngo.pl), uczestnicy warsztatu w grupach roboczych omówili główne kroki i trudności, które stoją na drodze tworzenia krajowej reprezentacji trzeciego sektora. Ogólne wnioski z tych dyskusji to:
- potrzeba powstania grupy inicjatywnej promującej ideę i przedstawiającej potrzebę budowy federacji; zagrożenie odrzucenia takich starań może zostać sprowokowane przez zbyt agresywne i samozwańcze działania inicjatorów;
- prace nad określeniem celów i potrzeb takiej federacji muszą być prowadzone w sposób otwarty i przejrzysty;
- w krajach Europy Środkowej i Wschodniej dotkliwie brakuje środków na utwozenie i prowadzenie federacji organizacji pozarządowych;
- organizacjom w regionie najczęściej brakuje spojrzenia idącego poza potrzeby dnia dzisiejszego; charakteryzuje je także obawa przed udzieleniem mandatu innej organizacji.
W dyskusji zamykającej warsztat Jon Pratt z The Minnesota Council of Nonprofits (USA) przypomniał, że budowanie tej stanowej reprezentacji, która obecnie ma 1200 członków nie tylko trwa od 17 lat, ale także wymaga nieustającego wysiłku. Jednak potrzeby takiej struktury nie różnią się zbytnio w różnych krajach – dotyczą one przede wszystkim relacji z administracją publiczną oraz dbałością o odbiór NGOs przez opinię publiczną. Jon Pratt wyszczególnił cztery fazy budowania krajowej federacji:- utwierdzenie się, że taka struktura jest potrzebna,
- utworzenie struktury przez inicjatorów,
- określenie agendy,
- codzienne pełnienie funkcji przez federację, w tym dbanie o sprawy finansowe dla federacji i jej członków.
Paweł Jordan ze Stowarzyszenia BORIS zaznaczył, że we wszystkich krajach Europy Środkowej i Wschodniej próby tworzenia federacji znajdują się na pierwszym, czasami tylko na drugim etapie budowy. Katarina Kostalova z SAIA (Bratysława) dodała, że jest to proces, który wydaje się toczyć w koło, gdy potrzebna jest ciągła komunikacja z organizacjami, dla których tworzona jest federacja. Ina Gutium z ADEPT (Mołdowia) stwierdziła, że bardziej prawdopodobne jest przetrwanie federacji budowanych w Mołdowii na bazie federacji sektorowych, aniżeli federacja krajowa powstała dzięki grantowi zagranicznemu. Według Jona Pratta, określenie momentu, w którym sytuacja w danym kraju i jego trzeciego sektora do tworzenia krajowej federacji, wymaga wyczucia.
Organizatorem warsztatu była Sieć Orfeusz (www.efc.be/projects/orpheus/civilsociety/index.asp), która zrzesza 34 organizacji infrastrukturalnych z Europy Środkowej i Wschodniej. Dla potrzeb warsztatu przyjęto, że dyskusja będzie dotyczyła kwestii budowania federacji i trudności z tym związanych, a nie kwestii, czy taka federacja jest w ogóle potrzebna.
Źródło: inf.własna
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.