„Cieszę się, że organizowany już po raz trzeci Kongres Współpracy Lokalnej w Ustce staje się miejscem debaty nad kształtowaniem społecznej samoorganizacji” – pisał w liście do uczestników Kongresu Prezydent RP Bronisław Komorowski. III Kongres Współpracy Lokalnej to międzysektorowe spotkanie, które odbyło się w dniach 14-15 maja 2015 r. w Ustce w ramach upowszechniania Modelu Kontraktowania Usług Społecznych.
Wydarzenie to, objęte było honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Związku Miast Polskich oraz Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych Splot.
W trakcie sesji otwierającej Marta Makuch, prezeska Centrum Inicjatyw Obywatelskich ze Słupska dziękowała samorządom zaangażowanym w testowanie innowacji w ramach projektu PI „Od partnerstwa do kooperacji” realizowanego we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim i Gminą Miasto Ustka. Podkreśliła, jak ważne jest zlecanie zadań, budowanie partnerstwa i kooperacji oraz kształtowanie międzysektorowej współpracy.
Udział ekspertów z różnych środowisk pozwolił na merytoryczną dyskusję dotyczącą rozwoju współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi. Jednym z jej najważniejszych elementów jest zlecanie zadań publicznych. Stąd też zastanawiano się nad kształtem, jaki powinna przyjąć.
„Samorząd powinien usługi zapewniać, a nie tylko dostarczać. Tak się dzieje w większości rozwiniętych demokracji zachodnich” – przekonywała Agata Dąmbska ekspertka stowarzyszenia Forum Od-nowa.
Ustalenie nowego podziału obowiązków jest jednym z najważniejszych wyzwań w najbliższych latach. Jest to szczególnie istotne w kontekście kończących się funduszy unijnych, oraz coraz większej liczby zadań własnych nakładanych na organy samorządowe.
Drugiego dnia Kongresu odbyły się warsztaty i dyskusje tematyczne, które ukazały możliwości wykorzystania Modelu Kontraktowania Usług Społecznych w poszczególnych obszarach rozwojowych.
„Słusznie pochylają się Państwo nad możliwościami współpracy w takich dziedzinach, jak edukacja, sposoby aktywizacji i wsparcia seniorów, reintegracja społeczna czy zawodowa, profilaktyka uzależnień, rewitalizacja infrastruktury, mobilizacja kapitału społecznego” – czytamy w liście Prezydenta RP. „W krajach wysoko rozwiniętych taka współpraca w wykonywaniu zadań publicznych jest codziennością. W Polsce nabiera ona także coraz szerszego wymiaru i znaczenia” – dodaje Bronisław Komorowski
Projekt PI „Od partnerstwa do kooperacji” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Centrum Inicjatyw Obywatelskich