W dniach 12-13 stycznia odbyła się druga sesja Szkoły Reprezentacji NGO prowadzonej przez OFOP. Celem projektu finansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu „Demokracja to partycypacja” jest przygotowanie przez OFOP przedstawicieli organizacji pozarządowych do reprezentowania ich w różnych ciałach dialogu obywatelskiego.
II SESJA SZKOŁY REPREZENTACJI NGO
W styczniu odbyła się druga sesja Szkoły Reprezentacji NGO prowadzonej przez OFOP. Celem projektu finansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu „Demokracja to partycypacja” jest przygotowanie przez OFOP przedstawicieli organizacji pozarządowych do kompetentnego udziału w pracach ciał dialogu społecznego, na szczeblu samorządowym i państwowym np. w komitetach monitorujących, radach działalności pożytku publicznego i innych zespołach, w których głos sektora się liczy.
PORUSZANE TEMATY
40 uczestników z prawie każdego województwa wzięło udział w wykładzie na temat Instytucjonalnych form reprezentacji. Mapę ciał dialogu obywatelskiego przedstawiła Agata Wiśniewska-Górczewska, dyrektorka Programu Reprezentacji OFOP i przewodnicząca Grupy
Roboczej ds. Społeczeństwa Obywatelskiego przy KK NSRO. Uzupełnieniem wykładu był warsztat z organizowania pracy w grupie roboczej. Drugi warsztat z Komunikacji efektywnej i bezprzemocowej poprowadził Jac Jakubowski, Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, superwizor Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych.
Wieczorem odbyło się spotkanie z Katarzyną Sadło (prezeską Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Komitet Monitorujący Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich) oraz Tomkiem Schimankiem, który jest Współprzewodniczącym Zespołu ds. poddziałania 5.4. Rozwój potencjału III sektora, zespół ten jest usytuowany w systemie realizacji PO Kapitał Ludzki. Obecni na spotkaniu mogli wypytać członków komitetów o wszystkie sprawy, które są ważne z punktu widzenia reprezentanta oraz o to, jak wygląda praca w takim komitecie. Spotkanie zakończyło się kolacją oraz wieczorem integracyjnym przy kominku i gitarze..
WYSŁUCHANIE PUBLICZNE I WYKŁAD OTWARTY
Drugi dzień Szkoły rozpoczął się wysłuchaniem publicznym na temat Ustawy o przedsiębiorczości społecznej. Przygotowała je grupa ekonomia społeczna. W ramach Szkoły Uczestnicy są podzieleni na trzy grupy robocze fundusze europejskie, ekonomia społeczna i kultura w ramach których pracują podczas sesji i między spotkaniami, nad postawionym sobie problemem i możliwościami jego rozwiązania. Podczas tego zjazdu grupy starały się wypracować możliwe rozwiązania dla swojego problemu, aby moc je później skonsultować w swoim środowisku. Grupa ekonomii społecznej postawiła sobie za problem: Wizerunek i zarządzanie ekonomii społecznej, grupa kultura pytanie: Jak wypracowywać wspólne stanowiska i dobrze je reprezentować, natomiast grupa funduszy europejskich zajęła się nie wystarczającym wpływem reprezentantów III sektora na prace komitetów monitorujących programy EFS.
Prócz rozwiązania problemu, każda z grup ma za zadanie przygotować debatę w innej formie i na inny temat. Na marcową sesję przygotowuje się grupa kultura, która poprowadzi panel ekspertów na temat myślenia projektowego w organizacjach pozarządowych.
Podczas każdej sesji Szkoły Reprezentacji NGO odbywa się wykład otwarty, na który zapraszamy wszystkich zainteresowanych danym tematem. Wykład „Good governance a organizacje pozarządowe” w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej poprowadził Jakub Wygnański. Komentarz do wykładu wygłosiła Ewa Kulik-Bielińska, dyrektor Fundacji im. Stefana Batorego oraz Dagmir Długosz dyrektor Departamentu Służby Cywilnej - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Kolejna sesja i wykład otwarty w marcu!
fotografie: OFOP
Pobierz
-
201201251526580205
731872_201201251526580205 ・38.72 kB