21 marca 2003 w warszawskim Centrum Expo XXI już po raz drugi odbyła się ogólnopolska konferencja poświęcona wykorzystaniu systemu operacyjnego Linux oraz oprogramowania Open Source w szkołach oraz edukacji. Tak jak poprzednio, konferencja zgromadziła kilkuset przedstawicieli szkół i instytucji.
Konferencję otworzył p. Jarosław Szumski, który uzasadniał, dlaczego warto zapoznać się z różnymi systemami operacyjnymi, a w szczególności z systemem Linux. Z jego ust padło bardzo ważne i oczywiste stwierdzenie, że warto wyrobić sobie własne zdanie, warto poznać różne możliwości rozwiązana tego samego tematu, aby móc świadomie wybrać. Tak jest w przypadku systemów operacyjnych komercyjnych, takich jak Windows czy też bezpłatnych, takich jak Linux. Czytamy wielokrotnie o ich zaletach i wadach oraz o różnicach, ale jeśli samodzielnie się nie zapoznamy z tymi systemami, to nie będziemy mogli świadomie dokonać wyboru albo dostrzec w nich, to co nas interesuje i jest nam przydatne. Kolejnym argumentem przemawiającym za poznaniem systemu Linux i jego późniejszym wykorzystaniem przemawia jego otwartość oraz fakt, iż każdy może dodać do niego dowolny, przez siebie napisany program, gdyż otwartość kodu gwarantuje powszechną i swobodną jego rozbudowę.
Pierwszej prezentacji dokonał sponsor konferencji, firma SCO Groups. Była ona poświęcona produktom i usługom udostępnianym przez firmę SCO, opartym na systemach unixowych i linuxowych. Firma SCO jest jednym z czterech głównych partnerów tworzących nową dystrybucję systemu Linux pod nazwa UnitedLinux, obecnie dostępną w wersji 4.0. Na zakończenie prezentacji została przedstawiona specjalna edukacyjna oferta dla szkół, w ramach której zainteresowane szkoły mogą skorzystać ze specjalnego pakietu usług, składającego się z instalacji i konfiguracji systemu operacyjnego Linux w szkolnej pracowni, wsparcia technicznego, dostępu do podręczników.
Kolejna prezentacja poświęcona była nowościom w dystrybucji systemu Linux Aurox 8.1, a w szczególności dodanym do najnowszej jego wersji programom edukacyjnym, które można bezpłatnie i bez ograniczeń wykorzystywać w trakcie zajęć szkolnych.
Na zakończenie pierwszej części konferencji odbyła się krótka prezentacja nowego kwartalnika, jaki będzie przygotowywany przez wydawnictwo Software pod nazwą "Linux w szkole". Prezentację poprowadził p. Filip Dreger, redaktor przyszłego kwartalnika. Prezentacja przede wszystkim skupiła się na edukacyjnych aspektach wykorzystania systemu Linux oraz na jego uniwersalności w różnorodnych zastosowaniach. Można mieć nadzieje, że nowy kwartalnik będzie profesjonalnym pismem pomagającym nauczycielom, szczególnie tym, którzy mogliby system Linux wykorzystać w nauczaniu nieinformatycznym, w jego skutecznym i praktycznym zastosowaniu.
W drugiej części konferencji odbyły się prezentacje poświecone nauczaniu informatyki z wykorzystaniem systemu Linux, budowie szkolnej pracowni linuxowej, oprogramowaniu edukacyjnemu dostępnemu jako Open Source.
II edycja konferencji „Linux w szkole” pokazała, że coraz więcej szkół oraz osób zainteresowanych wykorzystaniem wolnego oprogramowania w edukacji i szkolnictwie wykorzystuje system Linux w praktyce. Wszystko wskazuje na to, że produkty informatyczne bezpłatne i otwarte mają dużą szansę na wykorzystanie w Polskich szkołach, przyczyniając się do skutecznego poszerzania horyzontów uczniów i nauczycieli.
Źródło: Inf. własna