W piątek, 4 kwietnia 2014 odbył się II Gminny Festiwal Kultury, Nauki i Talentów Drzewica 2014, zorganizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych i Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń”.
Tegoroczna edycja Festiwalu Kultury, Nauki i Talentów, podobnie jak inauguracyjna, łączyła w sobie elementy naukowe i artystyczne, przy czym nie zabrakło kilku nowości. Po pierwsze, przedsięwzięcie zyskało patrona merytorycznego, którym został Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. Po drugie, tematyka dotyczyła szeroko pojętej ekologii.
Hasło przewodnie „Człowiek-przestrzeń-energia” oraz założenia imprezy nawiązywały do Strategii Europa 2020 i Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. I wreszcie po trzecie, przegląd dorobku naukowego i kulturalnego szkół miał formułę konkursu. W festiwalu wzięli udział reprezentanci wszystkich publicznych placówek oświatowych z terenu gminy i miasta, gminni i powiatowi samorządowcy oraz goście spoza Opoczyńskiego. O tym, że wydarzenie wykraczało daleko poza granice gminy, świadczyła lista honorowych patronów, obejmująca m.in. Burmistrza Gminy i Miasta w Drzewicy i Starostę Powiatu Opoczyńskiego, ale również Wojewodę Łódzkiego, Marszałka Województwa Łódzkiego, Kuratorium Oświaty w Łodzi i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Zebranych w efektownie udekorowanej sali gimnastycznej powitali p.o. Dyrektora ZSPg Andrzej Król oraz Prezes DCW „Ofiarna dłoń” Dominik Niemirski. Gospodarze przedstawili cele spotkania, a po prezentacji jego patronów, partnerów i sponsorów dokonali oficjalnego otwarcia.
Z okolicznościowymi przemówieniami wystąpili burmistrz Pan Janusz Reszelewski i dyrektor piotrkowskiej delegatury Kuratorium Oświaty Pan Andrzej Juszczak. Naukowy charakter miała prelekcja pt. „Środowisko - myślenie kompleksowe”, którą wygłosił dr Jarosław Sowiński, prodziekan ds. studenckich Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. Nawiązując do hasła przewodniego festiwalu, omówił liczne zagadnienia dotyczące odnawialnych źródeł energii, efektywnego zarządzania energią, nowych technologii, ich eksploatacji oraz infrastruktury. Poinformował o bieżącej działalności i sukcesach wydziału. Podkreślił odpowiedzialność, jaka ciąży na uczelni w zakresie kształtowania racjonalnych i odpowiedzialnych postaw proekologicznych. Wydział zorganizował w szkole interaktywne stanowisko, prezentujące efektywność różnych źródeł oświetlenia. Zbudowali je członkowie studenckiego koła naukowego „Oktan”. Po wykładzie dra Sowińskiego próbkę swoich talentów - kabaretowych i konstruktorskich - zaprezentowali uczniowie ZSPg.
Później rozpoczęła się główna, wzbudzająca najwięcej emocji część programu - pokazy konkursowe. Każda z gminnych placówek oświatowych przygotowała program artystyczny, promujący ochronę środowiska oraz korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Na scenie wystąpili kolejno artyści z Przedszkola Samorządowego, SP im. Mikołaja Kopernika w Radzicach Dużych, SP w Drzewicy, SP w Idzikowicach, SP w Brzustowcu z filiami w Jelni i Krzczonowie, SP im. Stefana Żeromskiego w Domasznie oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II.
Widowiskowe pokazy, na które złożyły się krótkie inscenizacje edukacyjne i piosenki „energetyczne”, oceniała komisja pod przewodnictwem dra Jarosława Sowińskiego. W jej skład wchodzili: Krzysztof Kowalski - dyrektor Ośrodka Kultury Gminy i Miasta, Alina Szymańska - instruktorka OKGiM, Maria Bilenc - kierowniczka Biblioteki Samorządowej, Sylwia Gąsiorowska - kierowniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz Renata Sobolewska - założycielka i szefowa Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Zielony Zakątek” w Krzczonowie. Jury odwiedziło również wystawy pn. „Mam talent”, ukazujące sukcesy placówek z bieżącego roku szkolnego oraz wyniki eksperymentów i doświadczeń wykonanych podczas zajęć szkolnych.
Kiedy komisja udała się na naradę, przed publicznością ponownie wystąpili uczniowie ZSPg. Tym razem zaprezentowali program, który miał premierę podczas powiatowego przeglądu artystycznego szkół ponadgimnazjalnych. Wreszcie nadszedł moment kulminacyjny - ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród i upominków.
Najpierw poznaliśmy laureatów konkursów indywidualnych, rozstrzygniętych 1 kwietnia.