II Forum Kobiet Sportu odbędzie się w niedzielę 3 lipca 2022 r. w Gdańsku
Forum to pierwsze wydarzenie w Polsce, które stawia sobie za cel inicjowanie debaty nad obecnym i przyszłym miejscem kobiet w sporcie. Oprócz dyskusji w trakcie II Forum Kobiet Sportu odbędą się warsztaty dotyczące doradztwa prawnego, budowania wizerunku i organizowania zajęć sportowych, w tym dla grup defaworyzowanych. Imprezę poprzedza 2 lipca w sobotę turniej piłkarski Dziewczyny Grają Fair.
Przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć w sporcie jest warte wysiłku
GUS podaje, że w Polsce działa ok. 15 tys. klubów sportowych, trenuje w nich ok. miliona osób, w tym 250 tysięcy kobiet. Tylko 16 proc. kadry trenerskiej stanowią kobiety. Dziewczęta i kobiety zdecydowanie rzadziej niż chłopcy i mężczyźni podejmują aktywność sportową, a różnice są największe w grupach młodszych wiekowo. Według Głównego Urzędu Statystycznego mężczyźni stanowią 74,8 proc. osób ćwiczących w klubach sportowych. Wśród ogółu młodzieży udział dziewcząt wynosi zaledwie 28,4 proc.
Z badań wynika, że dominująca pozycja mężczyzn w sporcie uwarunkowana jest kulturowo. Aktywność taka jest tradycyjnie wiązana z cechami postrzeganymi jako „męskie” - siłą fizyczną, odpornością, szybkością, gotowością do współzawodnictwa i konfrontacji. Te stereotypowe przekonania wciąż negatywnie oddziałują na sytuację dziewcząt i kobiet w sporcie. Chłopcy i mężczyźni stanowią 94,2 proc. ćwiczących piłkę nożną w Polsce; dziewcząt i kobiet jest tylko 5,8 proc.
Wpływ kobiet na decyzje w sporcie jest minimalny
W 2018 roku analizowałyśmy dane z 61 (z 70 widniejących na stronie Ministerstwa Sportu) ogólnopolskich związków sportowych. Dzięki informacjom zawartym na stronach internetowych powstała lista związków z liczbą zasiadających w zarządach kobiet i mężczyzn. Wśród członków i członkiń znalazło się 501 mężczyzn i 53 kobiety. To zarządy związków sportowych w Polsce decydują o rozwoju dyscypliny, rozdziale pieniędzy z Ministerstwa Sportu oraz wszystkich innych regulacjach dotyczących każdej z dyscyplin. Potrzebne są strukturalne przeobrażenia, które pomogą organizacjom dostrzec korzyści związane z obecnością kobiet w sporcie.
Doroczna konferencja to przestrzeń współpracy i dzielenia się doświadczeniami
Pierwsze Forum w 2021 roku było okazją do przyjrzenia się sytuacji kobiet w wielu dyscyplinach. W dużej mierze udało nam się nakreślić sfery, w których potrzebne są zmiany działań i struktur na bardziej przyjazne kobietom. W tej edycji Forum zamierzamy skupić się na pokazaniu początku procesu zmiany, która została zainicjowana. Ujawniamy bariery, będziemy przyglądać się podwójnym standardom dla kobiet i mężczyzn, ale dajemy jednocześnie narzędzia do zmiany, wskazując na możliwe rozwiązania i dobre praktyki, w tym stosowane z powodzeniem w Europie i na świecie. Praktyki i polityki, które pozwolą kobietom i dziewczynkom w Polsce stworzyć przestrzeń, w której rozwija się cechy kluczowe dla wzmocnienia kobiet takie jak zdolności przywódcze i działanie w grupie. Sport jest wspaniałym narzędziem zmiany społecznej w zakresie równouprawnienia kobiet i mężczyzn, zwłaszcza że opiera się na wartościach niedyskryminacji, fair-play i pracy zespołowej.
Warsztaty "Gram, trenuję, zarządzam, sędziuję"
Oprócz debat odbędą się warsztaty, dzięki którym dajemy możliwość uczenia się od praktyków oraz pracy w grupie i nawiązywania kontaktów. Obowiązują zapisy - link do rejestracji znajduje się tu:
https://forms.gle/1RWheWdnVEzhjEUo7
1. Jak zorganizować i prowadzić zajęcia sportowe dla różnych grup m.in. dzieci z niepełnosprawnościami, dorosłych, seniorów?
Adriana Dadci-Smoliniec – polska judoczka, mistrzyni Europy, olimpijka z Igrzysk w Atenach
2. Budowanie wizerunku klubu sportowego i współpraca z mediami
Weronika Możejko - rzeczniczka prasowa AP LOTOS Gdańsk
3. Wolontariat, praca społeczna – jak to liczyć, jak zapisać? Wybrane aspekty prawa pracy w klubie sportowym Agnieszka Furmaniak – doradczyni kadrowa dla organizacji pozarządowych
Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu „Kobieca perspektywa zarządzania w sporcie” realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Program Forum
13.00 - 13.20 Idzie zmiana: Jestem za równością, ale… Tu nie ma miejsca na „ale”!
Monika Chabior – Zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska
Elżbieta Jachlewska - prezeska Ich Własna Liga, Stowarzyszenie Waga - organizatorka Forum
13.20 - 14.00 Panel dyskusyjny 1: Kobieca perspektywa zarządzania w sporcie
14.30 - 15.25 Panel dyskusyjny 2: Idzie zmiana - równościowe rozwiązania w funkcjonowaniu organizacji sportowych
15.25 - 15.45 Drużyna kobiet o sobie - Ich Własna Liga
16.00 - 17.00 Panel dyskusyjny 3: Edukacja - jak angażować dziewczynki w sport w szerokim zakresie
17.00 - 17.40 Panel dyskusyjny 4: Kobiety w mediach sportowych w Polsce
17.40 - 18.00 Wręczenie nagrody im. Haliny Konopackiej za krzewienie idei Forum Kobiet Sportu
Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.
Organizatorki
Stowarzyszenie Sportowe Ich Własna Liga, które organizuje Forum, skupia się na wyrównywaniu szans w sporcie osób wykluczonych. Oprócz działań oddolnych/społecznych (3 edycja Turnieju „Dziewczyny Grają Fair”, 2 edycja Turnieju Pozytywnego Kibicowania, treningi piłki nożnej dla dzieci potrzebujących wsparcia pedagogicznego, dla kobiet amatorek 30-50+; wsparcie trenersko-sprzętowe osób z niepełnosprawnością intelektualną) działa w obszarze zmiany społecznej.
Członkinie lobbują na rzecz zmian systemowych, idei sportu społecznego i promowania różnorodności w sporcie. Biorą także udział w budowaniu równościowych polityk miejskich w Gdańsku. Działalność tę docenił w tym roku Polski Komitet Olimpijski przyznając Ich Własnej Lidze nagrodę za „Promowanie sportu kobiet”.
Wydarzenie będzie transmitowane
Link do streamingu udostępnimy na stronie wydarzenia na Facebooku. Zapraszamy!
-
Program II Forum Kobiet Sportu - Gdańsk 3.07.2022
pdf ・176.41 kB
Źródło: Strona wydarzenia na Fb