W „Szkole pod Brzozami” trwają igrzyska sportowe. Stowarzyszenie założone przez rodziców i nauczycieli ze SP Nr 12 realizuje projekt, który finansowo wsparła Fundacja „Fundusz Grantowy dla Płocka” w IV edycji konkursu grantowego.
Projekt jest partnerską inicjatywą Stowarzyszenia Rodziców, Nauczycieli i Przyjaciół Szkoły Podstawowej Nr 12 pod nazwą „Szkoła pod Brzozami” oraz Szkoły Podstawowej nr 12 im. Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej przy ul. Brzozowej 3 w Płocku.
Członkowie stowarzyszenia dostrzegli problem wśród dzieci, jakim jest zbyt mała liczba godzin lekcyjnych przeznaczonych na zajęcia sportowe. Stąd, ich zdaniem, różne problemy zdrowotne dzieciaków – takie jak np. otyłość. Rodzice i nauczycieli postanowili więc swoim projektem zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia dzieciaków związane ze spędzaniem wolnego czasu. Postanowiono powiedzieć „stop” długiemu przesiadywaniu przed telewizorem i komputerem. Dzięki dotacji z Fundacji pomysł został wcielony w życie.
- Potrzeba realizacji projektu została określona na podstawie rozmów przeprowadzonych z kadrą pedagogiczną, która zdiagnozowała niski wśród dzieci poziom sprawności fizycznej. Ilość dzieci skierowanych na prowadzoną w szkole gimnastykę korekcyjną pokazuje, że bierny styl życia dzieci pogłębia ich problemy ze zdrowiem. Dominują głównie wady postawy i płaskostopie. Jest w szkole również grupa dzieci z nadwagą, która według nauczycieli wychowania fizycznego wynika z małej aktywności ruchowej i może mieć wpływ na dalszy ich rozwój – mówi Agata Bogiel, dyrektor SP nr 12.
- Argumentami przemawiającymi za realizacją zajęć sportowych w formie „Igrzysk Sportowych Pod Brzozami” są również aspekty wychowawcze, czyli możliwość prezentacji i konfrontacji osiągnięć wyników wśród rówieśników oraz zmobilizowanie uczniów do podjęcia „zdrowej rywalizacji” i walki far play. Za wzbogaceniem oferty edukacyjnej z zakresu kultury fizycznej i sportu w szkole poprzez realizację tego projektu przemawia też fakt propagowania wśród najmłodszego pokolenia i zachęcania go do zdrowego aktywnego stylu życia – dodaje Ewa Machała, prezes Stowarzyszenia, a zarazem rodzic dziecka uczęszczającego do „dwunastki”.
Igrzyska trwają od października. Biorą w nich udział wszystkie dzieciaki ze szkoły, których jest blisko 400. Organizatorzy zapewniają w każdym miesiącu turnieje w różnych dyscyplinach sportowych. Na liście znalazły się rozgrywki lekkoatletyczne, siatkówka, dwa ognie, badminton, unihokej i oczywiście piłka nożna. Dla najmłodszych klas niektóre rozgrywki zamieniono na łatwiejsze takie jak ringo, tenis stołowy oraz wyścigi rzędów. Po rozegraniu każdej z dyscyplin prowadzona jest klasyfikacja punktowa, która wliczana jest do generalnej. Na koniec kwietnia zaplanowano zorganizowanie uroczystego zakończenia igrzysk połączone z wręczeniem nagród. – Mamy w planach zaproszenie na tę uroczystość znanych sportowców z Płocka – planuje Ewa Machała.
- Wszystkie osoby, które zaangażowały się w Igrzyska, czyli nauczyciele z SP nr 12 oraz rodzice ze Stowarzyszenia, robią to społecznie. Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez ich pracy –podkreślają organizatorzy – Ogromne wsparcie i radość z wykonanej pracy dają w dużej mierze same dzieciaki, które entuzjastycznie podchodzą do Igrzysk. Widać w nich zapał i chęć rywalizacji. Nie mamy wątpliwości, że projekt jest trafionym pomysłem! – dodają.
W IV edycji konkursu grantowego Fundacja ”Fundusz Grantowy dla Płocka” wsparła 27 projektów, kwotą blisko 300 tys. zł. Ich realizacja jest możliwa dzięki zaangażowaniu i środkom finansowym przekazanym przez założycieli Fundacji PKN ORLEN S.A., Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. oraz Złotego Darczyńcę IV edycji Levi Strauss Foundation.