Safe Water Association (SWA) jest oficjalnym partnerem międzynarodowej kampanii społecznej "Save Lives". Jest to program mający na celu zwiększenie świadomości na temat tego, czym jest nagłe zatrzymanie krążenia i co zrobić, gdy osoba z naszego otoczenia padnie jego ofiarą. Elementem programu jest internetowy portal edukacyjny www.savelives.eu, dostępny również w wersji polskojęzycznej.
Szacunkowe dane mówią, iż z powodu nagłego zatrzymania krążenia (NZK) umiera każdego roku więcej osób niż z powodu raka piersi, raka prostaty, AIDS, a także pożarów i wypadków drogowych łącznie. Najważniejsza, dla osoby którą dotknie NZK, jest szybka reakcja otoczenia i udzielenie pierwszej pomocy. Jest to możliwe dzięki szeroko zakrojonej promocji umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dlatego też Safe Water Association (SWA) stało się oficjalnym partnerem międzynarodowej kampanii społecznej "Save Lives". Jest to program mający na celu zwiększenie świadomości na temat tego, czym jest nagłe zatrzymanie krążenia i co zrobić, gdy osoba z naszego otoczenia padnie jego ofiarą.
Nagłe zatrzymanie krążenia może przydarzyć się każdemu - bez względu na wiek lub przebyte choroby. Większość z nas nie wie, jak należy postępować, gdy jesteśmy świadkami nagłego zatrzymania krążenia. Niestety, oczekując na przybycie fachowej pomocy medycznej, tracimy cenny czas - resuscytacja krążeniowo-oddechowa wraz z defibrylacją musi zostać wykonana najpóźniej w ciągu 10 minut od zdarzenia, inaczej poszkodowany umiera.
Portal edukacyjny www.savelives.eu prezentuje najważniejsze wiadomości na temat nagłego zatrzymania krążenia, resuscytacji krążeniowo-oddechowej i defibrylacji. - Naszym celem jest podniesienie świadomości ludzi - tak, by uwierzyli, że każdy, bez specjalistycznego przeszkolenia, może ocalić komuś życie. Chcielibyśmy, by Polacy zrozumieli, na czym polega nagłe zatrzymanie krążenia oraz jak groźne konsekwencje może ono nieść za sobą. Dzięki tej wiedzy, można zapobiec czyjejś śmierci - mówią przedstawiciele firmy Philips.
Safe Water Association planuje w ramach działań własnych przekazywać nieodpłatnie w użytkowanie bazom nurkowym, marinom, kapitanatom portów automatyczne defibrylatory, tak aby obok zestawów do pierwszej pomocy tlenowej stało się to standardowym wyposażeniem tego typu miejsc. Stowarzyszenie prowadzi również kursy z pierwszej pomocy przedmedycznej z zastosowaniem automatycznych defibrylatorów.
Partnerami programu są także Polska Rada Resuscytacji, Stowarzyszenie Joannitów, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej z Harcerskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Związek Harcerstwa Polskiego z Harcerską Szkołą Ratownictwa, a także miesięcznik „Med-Info”, portal MedicalNet.pl i magazyn dla służb ratujących życie „Na Ratunek”.
Źródło: safe water association