I Ty możesz chronić planetę, czyli praktyczne poradniki odpowiedzialnego konsumenta
Twoje codzienne decyzje dotyczące zakupów, stylu życia, ale przede wszystkim aktywność mogą mieć realny wpływ na to w jakim świecie przyjdzie nam niebawem żyć. Nawet drobne wybory kształtują świat, dlatego zacznij działać już TERAZ. I nie musi to być wcale takie trudne, oznaczać tony wyrzeczeń czy spędzania godzin na wyszukiwaniu informacji. Poradniki Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie pokażą Ci, jak w prosty sposób dbać o planetę.
Zespół ekspertek z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie przez ostatnie kilka miesięcy pracował w pocie czoła, aby opracować materiały, które ułatwią podejmowanie bardziej ekologicznych i świadomych wyborów. Efektem tej pracy jest sześć poradników, które, w sposób praktyczny, rzeczowy i atrakcyjny wizualnie pokazują, co zrobić, by nie tylko kupować odpowiedzialnie, ale także pracować czy spędzać czas wolny, w taki sposób by nie tylko szkodzić planecie, ale ją ratować.
Więc jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego warto i gdzie możesz kupić najlepsze ciuchy vintage, jak zaangażować się na rzecz klimatu, jak prosto stać się „less waste”, jak unikać szkodliwych chemikaliów w swoim otoczeniu czy w sposób przyjazny środowisku zorganizować konferencję, warsztaty lub nawet zaprojektować pracę w swoim biurze, to klikaj i ściągaj nasze poradniki:
Moda vintage, czyli dlaczego i jak warto kupować używane
Poradnik skupia się na skutkach nadkonsumpcji odzieży dla środowiska naturalnego, a szczególnie na problemie zbyt dużej ilość odpadów, które składowane na wysypiskach zanieczyszczają środowisko i zagrażają zdrowiu lokalnych społeczności. Poradnik odpowiada na pytanie, czym tak naprawdę jest „szybka moda” i jak każdy z nas może przeciwdziałać temu trendowi. Z tego materiału dowiesz się, gdzie i jak kupować ubrania. Aby Ci to ułatwić w poradniku zawarliśmy aktualny spis sklepów vintage znajdujących się w największych miastach w Polsce oraz spis cyklicznych imprez, na których można wymieniać się używaną odzieżą.
Zmiany klimatu to nie żarty, czyli co możesz zrobić już dziś
Wiesz o tym, że zmiany klimatu i postępująca degradacja środowiska, zagrażają naszej planecie. Zanieczyszczenia, wzrost temperatury i ekstremalne zjawiska pogodowe to coś, co dzieje się już teraz. Problem jest poważny, czasu mamy mało, ale nie jesteśmy bezsilni – możemy nie tylko działać sami, ale również próbować namówić do tego innych. Poradnik zawiera szereg praktycznych porad i konkretnych przykładów działań, w które można się angażować i które mogą ułatwić podejmowanie ważnych dla środowiska inicjatyw, a co za tym idzie realnie wpływać na zmianę sytuacji.
Między nami jest chemia, czyli co i jak nas truje?
Czy wiesz, że produkty, których używasz na co dzień, bardzo często zawierają szkodliwe substancje, które mają negatywny wpływ na Twoje zdrowie? Mogą to być np. ftalany w plastikowych opakowaniach na żywność, teflon lub opóźniacze spalania, którymi jest nasączona Twoja kanapa. Nie chcesz otaczać się toksyczną chemią? W poradniku znajdziesz opis najbardziej niebezpiecznych substancji, zagrożeń z nimi związanych oraz przedmiotów, w których dane związki chemiczne mogą się znajdować.
Plastik is not fantastik, czyli dlaczego plastik jest zły?
Wiesz, jaki jest związek nadużywania plastiku ze zmianami klimatu i ze zdrowiem ludzi i zwierząt? Ale czy wiesz, że plastik plastikowi nierówny? W tym poradniku znajdziesz zwięzły opis oznaczeń różnych rodzajów plastiku, wraz z informacją na temat ich szkodliwości. Dowiesz się również, czym jest mikroplastik, jak bardzo jest niebezpieczny dla środowiska oraz co zrobić, by podejmując codzienne wybory i zmieniając nawyki, przyczynić się do stopniowego eliminowania niebezpiecznych odpadów.
Zielone wydarzenia, czyli jak zorganizować event eko i fair?
Pracujesz przy organizacji eventów lub pomagasz przy imprezach prywatnych? Organizacja nawet dużych szkoleń, konferencji wcale nie musi generować wielkiej ilości plastiku i zanieczyszczać środowiska. Co zrobić, by wydarzenie, które organizujesz było bardziej ekologiczne i fair? W tym poradniku znajdziesz garść przydatnych i praktycznych informacji, które pomogą ci zaplanować etyczny event i również zaoszczędzić.
Zielone miejsce pracy, czyli jak urządzić biuro eko i fair?
Jeśli ekologia jest dla ciebie istotna, z pewnością segregujesz już odpady, kupujesz żywność lokalną i rozsądnie podchodzisz do zakupów. Część z tych zasad możesz wprowadzić również w pracy. Przestrzeń biurowa oznacza jednak także dodatkowe decyzje – przede wszystkim te związane ze sprzętem biurowym, czy zakupem papieru do drukarki. W tym poradniku przeczytasz na co zwracać szczególną uwagę i gdzie szukać informacji o zielonych produktach.
Poradniki są dostępne na stronie Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, ale zostały również wydrukowane w niewielkich ilościach, z myślą o osobach, które nie mają możliwości zapoznania się z ich elektronicznymi wersjami, oraz o nauczycielach, którym tego typu materiał może pomóc w działaniach edukacyjnych. Jeżeli jesteś nauczycielem, napisz do fundacji na adres info@ekonsument.pl.
Źródło: Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie