Organizatorem I Targów Ekonomii Społecznej w Łomży była Spółdzielnia socjalna Netlajt oraz Stowarzyszenie Łomżyński Klaster Ekonomii Społecznej. Osobą odpowiedzialną za przebieg wydarzenia był prezes spółdzielni i klastra: Tomasz Wróblewski.
20 czerwca 2015 r. odbyły się I Targi Ekonomii Społecznej w Łomży (Galeria Veneda) pod hasłem: Wspólnie budujemy przyszłość ekonomii społecznej! Celem nadrzędnym targów było zaprezentowanie działalności podmiotów ekonomii społecznej wchodzących w skład Stowarzyszenia Łomżyński Klaster Ekonomii Społecznej oraz ich oferty jaką mogą zaoferować mieszkańcom Łomży i okolic. Ponadto podmioty ekonomii społecznej chciały się dzielić doświadczeniami i dobrymi praktykami w obszarze ekonomii społecznej, budować sieć współpracy na rzecz ekonomii społecznej oraz możliwość nawiązania współpracy przez różne podmioty. Targi były promowane przez facebooka Łomżyńskiego Klastra Ekonomii Społecznej oraz na facebooku członków klastra. Również zaproszenie I Targi Ekonomii Społecznej ukazało się na stronie internetowej Urzędu Miasta Łomży. Ponadto plakaty promujące wydarzenie zostały wywieszone instytucjach w takich jak: MOPS w Łomży, PUP w Łomży oraz w Naczelnej Organizacji Technicznej w Łomży.
W targach wzięło udział: 10 podmiotów: Spółdzielnia socjalna Delta, Alexis, Netlajt, KofiSport, Aurora, Poezja Smaku, Arlekin Inkubator Ludzi Biznesu, Stowarzyszenie Horyzonty. Również zostało wystawione stanowisko Łomżyńskiego Klastra Ekonomii Społecznej celem promowania idei ekonomii społecznej (rozdawane były katalogi klastra, ulotki, plakaty oraz gadżety). Warto w tym o momencie przytoczyć fragment artykułu: Spółdzielnie socjalne, które funkcjonują w Łomży i okolicach prowadzą różnorodną działalność: krawiecką, informatyczną (Spółdzielnia Netlajt), gastronomiczną (Poezja Smaku, Aurora), papierniczą, a nawet sportową (Spółdzielnia socjalna KofiSport). Do najbardziej prężnych spółdzielni socjalnych można zaliczyć Spółdzielnie socjalną Alexis i Deltę (branża tekstylna). Początki Spółdzielni Alexis były trudne - jak podkreśla prezes Barbara Duda; pięć kobiet, które straciły pracę w firmie tekstylnej musiało na nowo w siebie uwierzyć. Po kilku latach funkcjonowania Spółdzielni Alexis zatrudnia blisko 50 osób, a ostatnio przeprowadziła się nowej siedziby, która znajduje się na ulicy Nowogrodzkiej. Pozytywne przykłady spółdzielczości socjalnej mogą świadczyć o tym, że taka forma aktywizacji osób defaworyzowanych jest skuteczna – mówi prezes klastra Tomasz Wróblewski. Dodaje jeszcze, że ważnym aspektem „nowej ekonomii społecznej” w subregionie łomżyńskim jest klaster społeczny; inicjatywa, która zrzesza spółdzielnie, fundacje, stowarzyszenia. Celem klastra jest wzmocnienie potencjału oraz wspieranie rozwoju podmiotów Ekonomii Społecznej. Dlatego też postanowiliśmy zorganizować I Targi Ekonomii Społecznej w Łomży
Należy podkreślić, iż wydarzenie zostało zauważone przez łomżyńskie media np. Łomżyński Klaster Ekonomii Społecznej w Venedzie (http://www.xlomza.pl/1314-lomzynski-klaster-ekonomii-spolecznej-w-venedzie-foto-video)
Patronat nad I Targami Ekonomi Społecznej objęli:
- Gmina Piątnica,
- Starostwo Powiatowe w Łomży,
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej,
- Powiatowy Urząd Pracy w Łomży.
Źródło: Marta Didymos