Blisko 60 przedstawicieli RDPP z całej Polski spotkało się w Ostrowcu Świętokrzyskim w dniach 1-3 grudnia 2014 w ramach I Ogólnopolskiego Spotkania RDPP połączonego z I Wizytą Studyjną.
Projekty dla Rad
Dobre praktyki w gminach i miastach woj. świętokrzyskiego
Jarosław Kuba, będący m.in. Dyrektorem Generalny Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Bałtów "Bałt", zaprezentował uczestnikom dobre praktyki realizowane w Bałtowie – najlepiej rozwijającej się gminie w woj. świętokrzyskim. Kuba podkreślał istotność angażowania ludzi w działania podejmowane przez Samorząd, siłą ich gminy jest stawianie na człowieka i zdobywanie przez niego nowych kwalifikacji umożliwiających mu pracę cały rok. Jego słowa w ostatnim dniu Ogólnopolskie Spotkania RDPP uzupełnił Wójt Bałtowa Andrzej Jabłoński.
Uczestnicy projektu w ramach I Wizyty Studyjnej mieli również okazję odwiedzić Agencję Rozwoju Lokalnego w Ostrowcu, której głównym celem działania jest aktywizacja i wspomaganie lokalnego rynku w aspekcie rozwoju zasobów ludzkich, rozwoju przedsiębiorczości oraz współpracy z organizacjami, jednostkami, przedsiębiorcami, samorządami na rzecz rozwoju lokalnego.
Dobre praktyki w RDPP
Wybór województwa świętokrzyskiego na miejsce spotkania przedstawicieli z obszaru 1,2 i 3 nie było przypadkowe – miało na celu pokazanie dobrych praktyk w obszarze 4, gdzie projekt dla Rad rozpoczął się dużo później i nie jest realizowany przez ośrodek Sieci SPOLOT.
Uczestnicy w ramach Wizyty Studyjnej spotkali się z przedstawicielami Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Skarżysku-Kamiennej oraz starostą Waldemarem Mazurem. W Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku o działaniach lokalnej Rady mówił przewodniczący RDPP Ferdynand Pawlik oraz wiceprzewodnicząca Agnieszka Czerwińska. Ponadto Jolanta Jagiełło reprezentująca Fundacje „Daj szansę” opowiedziała o dobrych praktykach współpracy NGO z samorządem oraz sposobach działania ich organizacji.
Wieczorem 2 grudnia br. gościem I Ogólnopolskiego Spotkania była Teresa Śliwa przewodnicząca Świętokrzyskiej RDPP. Śliwa przybliżyła uczestnikom dobre praktyki prowadzonej przez nią Rady m.in. opowiedziała o organizowanym przez nich Kongresie RDPP przy niewielkim nakładzie kosztów i współpracy z pozostałymi Radami działającymi na terenie województwa.
Goszczone w ramach I Ogólnopolskiego Spotkania - Rady różniły się nie tylko szczeblem działania, ale również doborem członków zarządu. Przewodniczący i wiceprzewodniczący RDPP ze Skarżyska są osoby reprezentujące III sektor, a w Świętokrzyskiej RDPP funkcje te pełnią przedstawiciele Samorządu (Rada ta ma dwóch wiceprzewodniczących – jedna osoba z NGO, druga z samorządu). Na tą różnice uwagę zwrócili uczestnicy spotkania, którzy dopytywali o plusy i minusy takich rozwiązań.
Standardy dla RDPP
Wiodącym tematem, przewijającym się przez całe trzydniowe spotkanie w Ostrowcu, były standardy. Grupa chętnych - złożona zarówno z osób, które wcześniej pracowały nad tym dokumentem, jak i tych, którzy zetknęli się z nim po raz pierwszy – opracowała element „Monitoring i ewaluacja RDPP”. Na dniach dokument – dyskutowany przez ponad 40 osób uczestniczących w spotkaniach grup standaryzacyjnych w całej Polsce – trafi do konsultacji. Swoje uwagi będzie można przesyłać drogą elektroniczną oraz podczas specjalnie zorganizowanych spotkań. Warto też zaglądać na forum na stronie radypozytku.ngo.pl, gdzie już w które pojawi się zestaw 10 pytań dotyczących najbardziej dyskusyjnych kwestii.
Warsztaty, prezentacje, dyskusje
Uczestnicy I Ogólnopolskiego Spotkania RDPP spotkali się również z Janem Jakubem Wygnańskim, który jest przedstawicielem strony pozarządowej RDPP przy MPiPS. Wygnański mówił o roli RDPP w tworzeniu i wzmacnianiu dialogu społecznego oraz w radach programowych. Zwrócił także uwagę uczestników na możliwości bezpłatnego reklamowania inicjatyw społecznych w polskich mediach.
Trzydniowe wydarzenie zakończył Zbigniew Wejcman prezentując uczestnikom list intencyjny odnoszący się do tworzonego porozumienia RDPP. Dokument ten trafił do rąk wszystkich obecnych na spotkaniu osób w celu zachęcenia ich oraz reprezentowanych przez nich Rad do przyłączenia się do tego działania.
Organizatorzy
Wydarzenie odbyło się w ramach projektów dla Rad realizowanych przez ośrodki Sieci SPLOT - Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, Pracownia Pozarządowa oraz Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS.
Partnerami projektu w obszarze I są Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku, Województwo Zachodniopomorskie, Stowarzyszenie Centrum Promocji I Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP w Lesznie, Województwo Wielkopolskie, Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w Gdańsku, Fundacja Wspierania Inicjatyw Społecznych w Zielonej Górze, Województwo Lubuskie. W obszarze 2 - Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK, Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych OWOP i Elbląskie Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Pozarządowych ESWIP. W obszarze 3 - Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych we Wrocławiu i Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku.
Projekty są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS