I posiedzenie Zespołu ds. Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw
21 lipca br. pod przewodnictwem wiceministra gospodarki Rafała Baniaka odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu do spraw Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw. Zadaniem Zespołu jest promowanie i tworzenie najlepszych warunków do rozwoju CSR (Corporate Social Responsibility) w Polsce.
Uczestnicy spotkania podkreślili istotę zrównoważonego rozwoju w polityce gospodarczej kraju. Rolą administracji w tym procesie jest przede wszystkim eliminowanie barier oraz zachęcanie przedsiębiorstw do podejmowania dobrowolnych zobowiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Zespół będzie funkcjonował w formule otwartej, stanowiąc platformę wymiany wiedzy i doświadczeń na temat CSR. Zadaniem Zespołu będzie m.in.:
- proponowanie rozwiązań umożliwiających koordynację działań poszczególnych organów administracji publicznej w zakresie promocji oraz wprowadzania zasad CSR,
- analizowanie i wykorzystywanie doświadczeń oraz upowszechnianie dobrych praktyk w obszarze CSR z innych państw, w szczególności narządzi wypracowanych w ramach Europejskiego Sojuszu na rzecz budowania i wdrażania polityki CSR,
- usprawnianie komunikacji i dialogu pomiędzy administracją, biznesem, partnerami społecznymi oraz organizacjami pozarządowymi w sprawach dotyczących CSR.
Członkowie Zespołu będą starali się włączyć w prace Zespołu przedstawicieli środowisk zaangażowanych w promowanie CSR w Polsce, w tym reprezentantów organizacji pozarządowych, biznesu oraz środowiska akademickiego.
Podczas I posiedzenia przyjęto regulamin określający wewnętrzną organizację Zespołu, jak również powołano grupy robocze: grupę roboczą ds. systemu promowania CSR w Polsce, grupę roboczą ds. odpowiedzialnych inwestycji, grupę roboczą CSR a edukacja, grupę roboczą ds. zrównoważonej konsumpcji.
Kolejne spotkanie Zespołu zaplanowano na wrzesień br.
Ministerstwo zaprasza wszystkich zainteresowanych współpracą w ramach ww. grup roboczych o kontakt z Panią Beatą Adamczyk - Naczelnikiem Wydziału Polityki Gospodarczej w Departamencie Rozwoju Gospodarki, tel. 022 693-51-34, e-mail: beata.adamczyk@mg.gov.pl.
Źródło: Ministerstwo Gospodarki