Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych z Gdańska przy współpracy Policealnej Szkoły Pracowników Służb Społecznych zorganizowało w dniach 5 – 6 grudnia 2002 I Pomorskie Forum Inicjatyw Socjalnych. Forum przebiegało pod hasłem ‘Współpraca w regionie i w środowisku lokalnym, jako metoda rozwiązywania problemów społecznych i budowania kultury dobroczynności’.
Uczestnikami Forum w większości byli przedstawiciele instytucji pomocy społecznej z województwa pomorskiego, dodatkowo zaproszono także wybranych przedstawicieli organizacji pozarządowych z pola pomocy społecznej (łącznie w ciągu dwóch dni w forum uczestniczyło około 100 osób).
Pierwszy dzień rozpoczął się prezentacją pani Adriany Niedoszewskiej z Departamentu Programów Przedakcesyjnych i Strukturalnych w MPiPS dotyczącą Europejskiego Funduszu Społecznego.
Następnie odbył się blok prezentacji najnowszych inicjatyw społecznych o charakterze regionalnym (SUKURS - tworzenie platformy współpracy organizacji socjalnych w woj. pomorskim, Pomorskie Forum na Rzecz Wychodzenia z Bezdomności, Sieć Punktów Informacyjno-Poradniczych PAW oraz Forum Pomorskich Organizacji Osób Niepełnosprawnych).
Kolejnym punktem programu były prezentacje realizowanych projektów o charakterze lokalnym (w tym: Ośrodek Wsparcia jako Centrum Aktywności Lokalnej, doświadczenia Programu „Starszy Brat, Starsza Siostra”, projekty socjalne w środowisku lokalnym realizowane przez słuchaczy PSPSS oraz prezentacja Projektu HEROLD i portalu internetowego www.ngo.pl).
Pierwszy dzień Forum zakończył się warsztatami poświęconymi poszukiwaniu możliwości tworzenia wspólnych projektów środowiskowych o regionalnym zakresie, a także projektów wpisujących się w Regionalny Program Operacyjny, mogących stanowić podstawę ubiegania się o dofinansowanie z Funduszy Strukturalnych i wspólnotowych Unii Europejskiej w latach 2004 – 2006. Warsztaty prowadzone były w trzech grupach:
– programy dotyczące sfery niepełnosprawności,
– programy dotyczące sfery bezrobocia,
– programy dotyczące problematyki dzieci i młodzieży.
Drugi dzień spotkania rozpoczął się od podsumowania warsztatów z dnia poprzedniego, w czasie którego położono duży nacisk na próbę przedłużenia prac w utworzonych grupach już poza ramy trwającego Forum.
Główną atrakcją drugiego dnia były mulitmedialne prezentacje programów wsparcia dla inicjatyw obywatelskich przedstawicieli czołowych polskich funduszy grantodawczych: Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży (Maria Holzer), Fundacji Bankowej im. L. Kronenberga (Małgorzata Żotkiewicz), Fundacji Wspomagania Wsi (Ewa Żuławnik). Uczestnicy mieli możliwość indywidualnych konsultacji z przedstawicielami programów wspierających.
Konwencja forum nastawiona na robocze formy pracy okazała się bardzo efektywna. Wszyscy uczestnicy wyrazili nadzieję i chęć uczestnictwa w kolejnym drugim Pomorskim Forum Inicjatyw Socjalnych jako ważnej dla środowiska możliwości planowania zintegrowanego działania.
Źródło: RCIiWOP