W ubiegłym tygodniu Łódź ukazała swoje obywatelskie i zaangażowane oblicze. Podczas części merytorycznej – Łódzkiego Forum Inicjatyw Pozarządowych – od środy do piątku odbyło się dziewięć paneli i sześć warsztatów, związanych z kształtem i sposobem funkcjonowania III sektora. W sobotę w OFF Piotrkowska i najbliższej okolicy odbył się I Festiwal Zaangażowanych Łodzian, podczas którego 64 NGOsy prezentowały łodzianom szereg atrakcji.
Forum Inicjatyw Pozarządowych Województwa Łódzkiego otworzył w środę rano Pan Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego, który przygotował na tę okazję specjalne expose oraz objął imprezę Patronatem Honorowym. Następnie rozpoczęła się część panelowa. W pierwszej dyskusji pt. „Budować Polskę, Polaków czy sektor – co chce dać od siebie III sektor?” wziął udział gość honorowy Forum – Jakub Wygnański, wraz z Anną Furmańską z Centrum OPUS, Maria Nowakowską również z Centrum OPUS, reprezentującą jako sekretarz regionalny projekt „III sektor dla Polski” oraz Michał Sobczyk ze Stowarzyszenia Obywatele Obywatelom, wydawcy kwartalnika „Nowy obywatel”.
Drugi w kolejności panel poświęcony był kwestiom przenikania się I i III sektora i nosił tytuł: „Administracja w trampkach – wizja rozwoju III sektora?”. Wzięli w nim udział: Grzegorz Justyński, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej, Łukasz Waszak, prezes Centrum OPUS, Przemysław Górski ze Stowarzyszenia Topografie oraz Martyna Dominiak, odpowiedzialna za łódzką Świetlicę Krytyki Politycznej.
Przed obiadem odbył się również warsztat z zebraniem rekomendacji w ramach projektu „III sektor dla Polski”; uczestnicy zostali poproszeni o skonsultowanie propozycji rozwoju infrastruktury III sektora, przygotowanych przez Regionalny Panel Ekspertów oraz o przedstawienie własnych propozycji. Uczestnicy Forum, którzy nie wzięli udziału w warsztacie, mieli możliwość zaproponowania własnych rozwiązań i zgłoszenia problemów przez cały czas trwania Forum, w ramach „konsultacji korytarzowych”- doklejając swoje głosy na przygotowanych flipchartach.
Po obiedzie nie zabrakło emocji w ramach panelu „Czy mimo różnic światopoglądowych można dojść do wspólnej wizji III sektora? – poglądy polityczne działaczy a kształt polskiego sektora społecznego”. W dyskusji zwarli się: Magdalena Komuda, reprezentująca Otwarte Klatki, Mateusz Mirys z Młodych Socjalistów, Piotr Kowalski z Polskiego Związku Głuchych oraz Tomasz Bilicki z Centrum Służby Rodzinie, który musiał opuścić panel w trakcie jego trwania. W dyskusji zastąpił go niespodziewanie dla siebie, ale w pięknym stylu Rafał Piekarski, pastor i aktywista Stowarzyszenia TOMY oraz Fundacji Proem.
Pierwszy dzień Forum kończyło drugie spotkanie łódzkiego Techklubu, poświęcone crowdfundingowi i fundraisingowi, które cieszyło się bardzo dużym powodzeniem i frekwencją gości. Po dużej dawce merytorycznych atrakcji część gości zdecydowała się jeszcze na sieciowanie w ramach skromnego bankietu w restauracji Hotelu Boutique, w którym odbywało się Forum.
Czwartek do południa prawie w całości wypełniło seminarium i warsztat poświęcone infrastrukturze wsparcia III sektora, ze szczególnym uwzględnieniem ekonomii społecznej i jej wsparcia przez samorządy lokalne. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z modelem funkcjonowania lokalnego ośrodka wsparcia ekonomii społecznej i wyrazić swoją opinię oraz zgłosić rekomendacje. Wśród zaproszonych dyskutantów znalazł się Wiceprezydent Kutna, Zbigniew Wdowiak, Justyna Matusiak, z LGD POLCENTRUM, Łukasz Waszak z Centrum OPUS oraz Artur Skórzak p.o. kierownika ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi w Biurze ds. Partycypacji Społecznej Miasta Łodzi.
Otwarcie miejskiej części Forum, objętej Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Pani Hanny Zdanowskiej, nastąpiło w czwartek po obiedzie. Głos zabrał Łukasz Prykowski, Pełnomocnik Prezydent Miasta Łodzi ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, fascynat idei partycypacji ze szczególnym uwzględnieniem narzędzia, jakim są Komisje Dialogu Obywatelskiego.
Pierwszy panel poświęcony był zagadnieniu: „Czy organizacje mają mandat do reprezentowania mieszkańców?”. Zastanawiali się nad tym Maciej Łapski z Warszawy Społecznej, Agnieszka Reiske ze Społecznie Zaangażowanych i Współ-dzielni Poleskiej oraz Wojciech Makowski z Amnesty International i INSPRO. Drugi skupiał się na włączeniu obywateli i organizacji w decydowanie o mieście przy użyciu Komisji Dialogu Obywatelskiej. W tej części nie zabrakło eksperckiego głosu Zbigniewa Wejcmana z BORIS-a i Federacji Mazovia, Magdaleny Poulain z Fundacji 2035, Łukasza Waszaka z Centrum OPUS oraz wspomnianego już Łukasza Prykowskiego.
Obu panelom towarzyszyły dyskusyjne warsztaty tematyczne, prowadzone odpowiednio przez Macieja Łapskiego i Zbigniewa Wejcmana.
Piątek, trzeci i ostatni dzień Łódzkiego Forum Inicjatyw Pozarządowych, odbywał się pod zbiorczym tytułem „NGO a świat zewnętrzny – synergia czy okopanie na pozycjach?”. W ramach trzech paneli i warsztatów tematycznych toczyły się dyskusje o współpracy organizacji z samorządem, z biznesem i z sami sobą. W pierwszym z wymienionych zakresów wypowiadali się: Piotr Drygała z Biura Organizacji Pozarządowych Dąbrowy Górniczej (który prowadził również warsztat o budowaniu współpracy), Grzegorz Justyński – dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej Miasta Łodzi, Przemysław Górski ze Stowarzyszenia Topografie oraz Jolanta Woźnicka z Centrum OPUS.
Współpraca z biznesem żywo zajęła Jarosława Potapczuka z Fundacji Jeden Drugiemu, Agnieszkę Orzechowską pracującą w ramach NESsT, Bogdana Lewińskiego z Lewiatana oraz Agatę Rudnicką-Reichel z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Fundacji CSR Impact, która po panelu poprowadziła warsztaty tematyczne.
Dyskusję o relacjach wewnątrzsektorowych prowadzili ze sobą Wojciech Jaros z Banku Żywności, Marta Madejska reprezentująca Kooperatywę spożywczą, Ewa Wierzbowska z Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Łódzkiego oraz Jacek Jędrzejczak z Fundacji Ferso. Warsztat o budowaniu partnerstw dla Łodzi poprowadził Łukasz Prykowski.
Sobota była częścią imprezy adresowaną do mieszkańców; odbyła się pod nazwą Festiwal Zaangażowanych Łodzian – „Łódź zaangażowana!”. Na OFF Piotrkowskiej i w najbliższej okolicy odbyło się kilkadziesiąt bezpłatnych warsztatów, pokazów, konkursów oraz występów, które zorganizowały 64 organizacje i grupy nieformalne z Łodzi. Wśród atrakcji szczególnie godnych polecenia znalazły się m.in. pokazy tai-chi, przegląd umundurowania i uzbrojenia, warsztaty modelarstwa kartonowego dla dużych i małych, warsztaty animacji poklatkowej Se-ma-for Muzeum Animacji, nauka rozkładania karabinku AKMS i km PK, rekonstrukcje historyczne, warsztaty tkackie i metaloplastyczne, flashmob / warsztaty i pokazy tańca, porady dla fanów turystyki aktywnej - na co i jak się przygotować, korepetycje rowerowe, nordic walking - jak robić to dobrze, warsztaty i gry dla dzieciaków - puzzle, Muminki, szycie i plecenie lalek, kolorowanki na tkaninie, orgiami, spacer z przewodnikiem śladami wybitnych kobiet z Łodzi lub mieszkających w Łodzi, plenerowe i stołowe gry planszowe oraz zabawne albo inspirujące fotościanki. Zainteresowanych „oferentami” takich rozrywek zapraszamy do przejrzenia naszej broszury – znajdą w niej Państwo kontakt do wszystkich wystawców.
Na zakończenie imprezy zagrał Elektryczny Węgorz, weteran sceny aktywistycznej. Pogoda była bajeczna, zarówno wystawcy, jak i uczestnicy dopisali i stawili się tłumnie. Wkrótce upublicznimy fotorelację z całego Forum, mamy też sygnał, że relacja filmowa z części merytorycznej jest już prawie gotowa.
Choć Forum i Festiwal ledwie się zakończyły, już dochodzą do nas głosy, że imprezę należy koniecznie powtórzyć – czego sobie i Państwu pozwalamy życzyć :-)
Pobierz
-
Broszura
pdf ・310.68 kB
-
Zestaw logotypów RPE
pdf ・124.87 kB
Źródło: Dane organizatora