Współpraca między sektorem organizacji pozarządowych a administracją publiczną w Polsce wciąż znajduje się w fazie rozwoju. Nad tym, jak usprawnić jej mechanizmy zastanawiali się uczestnicy Ponadregionalnego Forum Rad Działalności Pożytku Publicznego, które odbyło się w Toruniu w dniach 26-27 maja 2014.
Ponadregionalne Forum Rad Działalności Pożytku Publicznego to pierwsze z czterech zaplanowanych spotkań w ramach projektu "Dobre rady: modelowe Rady Działalności Pożytku Publicznego w obszarze 2” realizowanego przez Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych Tłok w partnerstwie z Ośrodkiem Wsparcia Organizacji Pozarządowych OWOP, Elbląskim Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Pozarządowych ESWIP, Samorządem Województwa Mazowieckiego oraz Biurem Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych BORIS w Warszawie, będącym liderem projektu.
Celem działania Forum jest rozwój współpracy między sektorem administracji publicznej, a sektorem organizacji pozarządowych, omówienie standardów współpracy międzysektorowej oraz wymiana doświadczeń i dobrych praktyk z terenu czterech województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
W spotkaniu w Toruniu uczestniczyło 46 przedstawicieli/ek organizacji pozarządowych oraz jednostek samorządu terytorialnego będących członkami RDPP, a także członkowie Grupy Roboczej pracującej nad modelowymi standardami działania RDPP. Utworzyli Ponadregionalne Forum RDPP, które ma przysłużyć się zwiększeniu przepływu informacji i współpracy. Kolejne spotkania forum zaplanowane zostały w Warszawie 21-22 października 2014, Olsztynie 18-19 marca 2015 i Białymstoku w maju 2015.
W Toruniu reprezentanci 27 RDPP wzięli udział w pięciu warsztatach.
Pierwszy warsztat "Reprezentacja RDPP - idea forum, wymiana doświadczeń" poprowadził Łukasz Domagała (SPLOT/Kancelaria Prezydenta). Uczestnicy zwrócili uwagę na potrzebę częstszych kontaktów, możliwość podzielenia się uwagami oraz materiałami z ekspertami z innych województw. Tematy poruszone na warsztacie dot. m.in. konsultacji standardów, metody ewaluacji rady oraz rekomendacji zmian prawnych. Przedstawiciele administracji publicznej oraz ngo podkreślili także duże znaczenie Forum jako miejsca do wymiany doświadczeń.
Na kolejnym warsztacie z "Współpracy RDPP z administracją publiczną", poprowadzonym przez Andrzeja Rybusa-Tołłoczko (doradcę wojewody mazowieckiego ds. organizacji pozarządowych) zastanawiano się nad komunikacją między ngo a urzędem. Zdaniem uczestników kluczową osobą do łączenia komunikacji jest pełnomocnik ds. ngo.
Trzecia grupa warsztatowa podczas "Procedur tworzenia i funkcjonowania RDPP", prowadzonym przez Łukasza Prykowskiego (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Łodzi ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi), skupiła się na wskazywaniu zadań RDPP oraz nad trybem wyboru członków do RDPP.
Członkowie RDPP w czwartym warsztacie "Mechanizmy konsultacyjne" wypracowali wspólnie z prelegentką Wiolą Gawrońską (Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS) listę trudności, barier w stosowaniu mechanizmów konsultacyjnych bazując na swoich doświadczeniach.
Uczestnicy piątego warsztatu "Rola i miejsce RDPP w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego", poprowadzonym przez Martę Makuch (Centrum Inicjatyw Obywatelskich) pracowali nad miejscem, misją, zadaniami oraz zagrożeniami dla RDPP. Ich zdaniem Rady nie powinny ograniczać się do roli konsultacyjno-doradczej.
W ankietach podsumowujących Forum zdaniem przeważającej większości Ponadregionalne Forum może stać się skutecznym narzędziem wspierania rad.
Wszystkie grupy przedstawiały doświadczenie na różnym poziomie, zwracając uwagę na potrzebę zwiększania wiedzy nt RDPP, wymiany doświadczeń oraz poznania jak wygląda praca innych rad z pozostałych części Polski. W ramach projektu zostaną zorganizowane trzy wizyty studyjne w celu wymiany dobrych praktyk z RDPP z całej Polski. Pierwszą zaplanowano na listopad 2014 r. w województwie świętokrzyskim.
Źródło: Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych "TŁOK"