Human Freedom Index: W Polsce więcej wolności niż w ojczyźnie nowoczesnej demokracji
Polacy cieszą się większą swobodą osobistą niż Francuzi, czy Amerykanie – wynika z globalnego badania Human Freedom Index. Pod względem szeroko pojętej wolności osobistej Polska plasuje się na 16. miejscu (9.18 na 10 możliwych) na uwzględnione w badaniu 159 krajów, wyprzedając Francję (27.), czy Stany Zjednoczone (28.) Pierwszą dziesiątkę, zmonopolizowaną przez kraje europejskie, otwiera Dania, a zamyka Jemen.
- pozycja pod względem swobód osobistych i 40. pod względem swobód ekonomicznych, ulokowały Polskę na 21. miejscu (8.30 na dziesięć możliwych) w skompilowanym indeksie mierzącym poziom wolności, w którym liderem jest także Hongkong (9.06), a który zamyka na 159. miejscu Libia (4.42).
Jeśli chodzi o wyniki w skali globu, to mimo nadziei pokładanych w Arabskiej Wiośnie, wydaje się że tzw. trzecia fala demokratyzacji została zastopowana. Według autora demokratycznej periodyzacji dziejów, Samuela Huntingtona, trzecia fala rozpoczęła się w 1974 roku – obejmując powroty do demokracji w krajach Ameryki Łacińskiej, a później w obrębie bloku komunistycznego – i trwa do dziś.
Z opublikowanego raportu wynika, że w ostatnich latach spadliśmy pod względem swobód osobistych, co zostało zrekompensowane przez wyższy poziom swobód ekonomicznych – stąd globalna średnia z lat 2008 i 2014 pozostaje niezmienna i wynosi 7.01 na 10. możliwych punktów. Pełniejszy obraz zmian w ostatnich latach pokazuje fakt, że w 2008 roku, 69 krajów uzyskało ponad 7 punktów, wynik, który w ciągu 6 lat skurczył się do 64 krajów. Co więcej, wydaje się, że ostatnie dwa lata, przyniosą ważne zmiany w historii wolności i dostarczą nowych informacji. Biorąc pod lupę choćby wydarzenia w dwóch krajach takich jak Turcja (tłumienie mediów, masowe areszty po antyrządowym puczu), czy Rosja (nowe prawo nakładające kolejne restrykcje na media, zabójstwo Borysa Niemcowa, aneksja Krymu, wojna w Donbasie, czy popieranie reżimu Asada w Syrii) wydaje się, że dane od 2014 roku wykażą kolejne spadki poziomu wolności.
Cato Institute – amerykański ośrodek analityczny założony w 1947 roku z siedzibą w Waszyngtonie, oddany promowaniu zasad takich jak wolny rynek, ograniczony rozmiar rządu, czy wolność jednostki.
Fraser Institute – kanadyjski niezależny ośrodek badawczy i analityczny założony w 1974 roku, z biurami rozmieszczonymi w Kanadzie oraz 90 innych krajach i terytoriach.
Liberales Institute – niemiecki think-tank funkcjonujący przy Fundacji im. Friedricha Naumanna z siedzibą w Poczdamie. Misją ośrodka jest rozpowszechnianie idei liberalizmu i wolnego rynku.
Źródło: Cato Institute