W całej Unii Europejskiej potrzeba mieszkań dostępnych cenowo, na które ludzi będzie po prostu stać. Podpisując się pod Europejską Inicjatywą Obywatelską Housing for All każdy z nas może przyczynić się do zwiększenia liczby takich mieszkań.
Czas przedświąteczny to czas dawania. Czas pomagania. Czas wspierania tych, którzy są w trudniejszej sytuacji. W okresie świątecznym sprezentujmy zatem tanie, dostępne mieszkania mieszkańcom Polski oraz całej Unii Obywatelskiej.
Jak możemy to zrobić? Przecież pomoc mieszkaniowa jest najtrudniejsza do zaoferowania – chyba nikt z nas nie dysponuje pustymi mieszkaniami, które mógłby udostępnić rodzinie z małymi dziećmi przeznaczającej większość zarobków na zapłatę czynszu. Kto ma wolne mieszkanie, które mógłby wynająć za rozsądną cenę studentowi, który chce się usamodzielnić? Możemy jednak pomóc wspierając inicjatywę, która poprzez zaangażowanie unijnych instytucji dąży do systemowego zwiększenia liczby tanich mieszkań w całej Unii Europejskiej.
Petycja przygotowana przez Europejską Inicjatywę Obywatelską jest odpowiedzią na kryzys mieszkaniowy trwający w Unii Europejskiej. 53 miliony ludzi (10,4%) przeznacza na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych ponad 40% dochodów (wg danych EUROSTAT 2017), co stanowi zbyt duże obciążenie dla domowych budżetów.
W europejskich miastach brakuje mieszkań o umiarkowanych czynszach (tzw. mieszkań dostępnych). Ludzie zmuszeni są wyprowadzać się poza miasta, żeby obniżyć koszty, przez co coraz więcej czasu spędzają dojeżdżając do pracy czy szkoły. Ponadto koszty mieszkaniowe rosną szybciej niż dochody – ludziom zostaje przez to coraz mniej pieniędzy na życie. Rodziny z dziećmi, samotne matki, osoby młode, osoby starsze – problem dotyka niemal wszystkich.
Niestety Polska nie jest wyjątkiem. Jak wykazało badanie opinii publicznej przeprowadzone w 2018 roku przez Fundację Habitat for Humanity Poland, 40% Polek i Polaków wymienia brak mieszkania lub złe warunki mieszkaniowe wśród najważniejszych problemów polskich rodzin. Jest to, obok braku sprawnie funkcjonującej służby zdrowia i niskich zarobków, jedna z trzech najistotniejszych trudności, z jakimi mierzą się polskie rodziny (http://habitat.pl/wp-content/uploads/2018/04/HabitatPoland_badanie-opinii-publ_mieszkalnictwo2018.pdf).
Również statystyki potwierdzają, że sytuacja w Polsce wymaga zmian. Ponad 40% Polaków żyje w przeludnionych domach i mieszkaniach (wg danych EUROSTAT 2016). Jeszcze trudniejsza jest sytuacja młodych Polaków (osób pomiędzy 15 a 29 rokiem życia) spośród których aż 54% żyje w przeludnieniu (wg danych EUROSTAT 2017). Te wyniki plasują Polskę na piątym miejscu w Unii Europejskiej.
Ze względu na te trudności mieszkaniowe Polek i Polaków, Fundacja Habitat for Humanity Poland, która działa na rzecz poprawy warunków mieszkaniowych osób niezamożnych oraz zapobiegania bezdomności postanowiła włączyć się w Europejską Inicjatywę Obywatelską Housing for All (Mieszkania dla wszystkich). Obywatele Unii Europejskiej zapoczątkowali tę inicjatywę jako odpowiedź na sytuację na rynku mieszkaniowym.
Celem użycia tego unijnego narzędzia demokracji obywatelskiej jest zwrócenie uwagi Komisji Europejskiej na występujący problem oraz przedstawienie Komisji postulatów Inicjatywy. Warunkiem jest, żeby do marca 2020 w całej Unii Europejskiej zebrać 1.000.000 ważnych podpisów pod tą inicjatywą (w Polsce potrzeba niemal 40.000 podpisów).
Inicjatywa Housing for All postuluje zmiany, które przyczynią się do zwiększenia liczby mieszkań dostępnych, a jednocześnie mieszczą się w kompetencjach Unii Europejskiej.
Postulatami Inicjatywy Housing for All są:
- łatwiejszy dostęp dla wszystkich do mieszkań socjalnych/komunalnych i dostępnych cenowo,
- niestosowanie kryteriów z Maastricht dotyczących maksymalnego zadłużenia do inwestycji publicznych w mieszkalnictwo socjalne/komunalne i dostępne cenowo (co umożliwi inwestycje oraz udzielanie gwarancji dla takich inwestycji mieszkaniowych),
- lepszy dostęp do finansowania UE dla deweloperów niekomercyjnych (stworzenie specjalnego funduszu),
- społeczne i oparte na konkurencji zasady wynajmu krótkoterminowego oraz
- sporządzanie statystyk dotyczących potrzeb mieszkaniowych w Europie.
Podpisz petycję!
Podjęcie takich działań przez Komisję Europejską może pozytywnie wpłynąć na sytuację Polaków potrzebujących mieszkań dostępnych. Zatem zachęcamy wszystkich do podpisywania deklaracji poparcia – pomóżmy wszystkim, którzy potrzebują dostępu do tanich mieszkań. Pomóżmy sobie budować społeczeństwo, w którym rodziny nie muszą wybierać między zapłatą czynszu i rachunków a innymi potrzebami. Zbudujmy Europę, gdzie ludzi będzie stać na godne mieszkanie.
Pomóżmy innym i pomóżmy sobie – zróbmy to, co możemy zrobić, żeby sytuacja na rynku mieszkaniowym uległa poprawie. Podpiszmy petycję (podpisy można składać online na stronie: www.housingforall.eu/pl).
Źródło: Habitat for Humanity Poland