#EUforAnimals (www.euforanimals.eu/pl), to kampania zainicjowana przez GAIA International i koordynowana i wdrażana przez ponad 40 NGO z całej Europy. W Polsce #EUforAnimals koordynuje Green REV Institute. Do kampanii dołączyła Fundacja Viva, Otwarte Ramiona, Humane Society International Polska, Compassion in World Farming Polska, Otwarte Klatki.
#EUforAnimals pytanie wymagające odpowiedzi ustnej Komisji Europejskiej
10 stycznia 2022 r. zostało złożone pytanie wymagające odpowiedzi ustnej w sprawie nazwy stanowisko Komisarza/rki ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności
Ponad 150 posłów i posłanek do PE i ponad 140 000 obywateli i obywatelek wyraziło niedawno swoje poparcie dla kampanii #EUforAnimals, promowanej przez ponad czterdzieści organizacji ochrony praw zwierząt w całej UE.
NGO domagają się zwiększenia znaczenia kwestii dobrostanu zwierząt poprzez wyraźne wskazanie jej w nazwie odpowiedniej dyrekcji generalnej i na stanowisku właściwego komisarza, komisarki UE. Obecnie nie ma stanowiska Rzecznika, Rzeczniczki Praw czy Dobrostanu Zwierząt, a obowiązki związane z dobrostanem pełni Komisarka ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides. Zmiana nie będzie symboliczna, oznaczałaby zmianę narracji w zakresie dobrostanu i praw zwierząt w Unii Europejskiej.
Aż 18 europosłów i europosłanek do Parlamentu Europejskiego z Polski wsparło kampanię #EUforAnimals, a 10 podpisało pytanie wymagające odpowiedzi ustnej:
- Premier Jerzy Buzek
- Premier Leszek Miller
- Poseł Łukasz Kohut
- Poseł Tomasz Frankowski
- Posłanka Magdalena Adamowicz
- Poseł Andrzej Halicki
- Posłanka Elżbieta Łukacijewska
- Posłanka Róża Thun
- Posłanka Jadwiga Wiśniewska
Promotorką kampanii #EUforAnimals oraz kosygnatariuszką pytania jest posłanka dr. Sylwia Spurek, która razem z 12 posłami i posłankami z całej Europy wsparła pytanie złożone przez Posła S&D Nielsa Fuglsang.
Anna Spurek, COO Green REV Institute:
„#EUforAnimals to rzecznicza walka o zmianę narracji dla zwierząt pozaludzkich w Unii Europejskiej. Zwierzęta nie mają głosu, ale mają nas - organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, które do skutku będą domagać się dla nich praw. Dziękuję wszystkim - aktywistom, aktywistkom, NGO, MEPs, polityczkom i politykom krajowym, w szczególności Marszałkowi Województwa Zachodniopomorskiego Olgierdowi Geblewiczowi za wsparcie tej kampanii. Presja ma sens. To my tworzymy historię dla zwierząt pozaludzkich i wspólnie możemy zmieniać szybciej i skuteczniej”.
Marta Korzeniak, rzeczniczka prasowa Stowarzyszenia Otwarte Klatki:
„Europejczycy i Europejki chcą lepszego traktowania wszystkich zwierząt, również hodowlanych – to nie ulega wątpliwości. Bardzo cieszy fakt, że posłowie do PE po raz kolejny wsłuchują się w głosy obywateli i popierają pozytywne dla zwierząt zmiany. Kampania #EUforAnimals to walka o zmianę w postrzeganiu zwierząt, ale przede wszystkim o wprowadzenie realnych zapisów wzmacniających ich prawną ochronę w całej UE. Mamy ogromną nadzieję, że posłowie i posłanki wykorzystają tę szansę i rozpoczniemy nowy, lepszy rozdział w kwestii praw zwierząt”.
Małgorzata Szadkowska, prezeska fundacji Compassion in World Farming Polska, członkini Europejskiego Komitetu Obywatelskiego End the Cage Age:
„Zmiana społecznej świadomości na temat tego, jak postrzegamy zwierzęta hodowlane jest coraz bardziej widoczna i to pozytywny, choć powolny proces, który obserwuję od wielu lat. Jednak nie tylko obywatele i obywatelki Europy domagają się dziś lepszego traktowania tych zwierząt, ponieważ stale rosnącym trendem w biznesie stała się zielona transformacja i szeroki temat produkcji naszej żywności. To, jak traktujemy zwierzęta, które trafiają potem na nasze talerze, przestaje być tematem lekceważonym. Czas, żeby i instytucje unijne dostrzegły tę zmianę społeczną i ją wsparły”.
Iga Głażewska, dyrektorka HSI/Europe w Polsce:
„Zmiana dla zwierząt już zachodzi, a wsparcie europarlamentarzystów dla kampanii #EUforAnimals jest jednym z wielu przejawów tego procesu. Dzięki wysiłkom organizacji pozarządowych i sojuszników zwierząt, zwierzęta eksploatowane dla ludzkich celów w końcu przestają być niewidzialne. Obywatele i obywatelki UE są coraz bardziej świadomi tego, że za kotletem na ich talerzu stoi strach, ból, cierpienie. Nie ma też już żadnych wątpliwości, że przemysłowa hodowla zwierząt jest ogromnie szkodliwa dla środowiska i klimatu. Wsparcie Unii Europejskiej jest niezbędne, żebyśmy mogli jak najszybciej i najefektywniej stworzyć nową rzeczywistość dla miliardów zwierząt”.
Źródło: Green REV Institute