HFPC: Konkurs na najlepszą pracę magisterską o prawach człowieka rozstrzygnięty
Konkurs na najlepszą pracę magisterską o prawach człowieka, organizowany po raz pierwszy przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, został rozstrzygnięty. Komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. Ewy Łętowskiej nie przyznała nagród za miejsca od pierwszego do trzeciego. Zdecydowała się jednak wyróżnić trzy prace magisterskie.
Do udziału w konkursie zgłoszonych zostało 25 prac magisterskich z dziedzin prawa, politologii, administracji, teologii, dziennikarstwa, filozofii, amerykanistyki, zarządzania, pedagogiki i resocjalizacji. Konkurs wspierany był przez Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe.
Po dogłębnej analizie Komisja konkursowa nie przyznała żadnej nagrody. Przypomnijmy, iż nagrodą za pierwsze miejsce w konkursie stanowiło miesięczne stypendium na zagranicznej uczelni oraz publikacja zwycięskiej pracy magisterskiej. Komisja doceniła widoczny po lekturze prac wysiłek badawczy oraz zaangażowanie, z jakim uczestnicy konkursu opracowali wybrane przez siebie tematy. Uznała jednak, iż ze względu na pewne niedociągnięcia żadna ze zgłoszonych prac nie okazała się na tyle wybitna, ażeby zostać wyróżniona przewidzianymi w konkursie prestiżowymi nagrodami.
W swojej ocenie Komisja brała pod uwagę wybór tematu pracy, a w szczególności to, na ile praca prezentowała nowe, aktualne ujęcie danego zagadnienia, precyzję w dokonywanej analizie oraz umiejętność wykorzystywania źródeł, wartość informacyjno-naukową dla czytelnika pracy, wreszcie pomysłowość, dociekliwość i pasję badawczą, z jaką autorzy opracowali swoje tematy.
Stosując te kryteria Komisja konkursowa wyróżniła trzy najlepsze prace magisterskie (poniższa kolejność jest alfabetyczna):
- pracę z pedagogiki pt. „Nieletni uchodźcy – analiza działań akulturacyjnych”, autorstwa Jakuba Błaszaka, napisaną na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, pod kierunkiem prof. Romana Lepperta. Punktem wyjścia pracy, jako jedynej wśród prac zgłoszonych do konkursu, jest osobiste doświadczenie autora - pobyt badawczy w austriackim ośrodku dla uchodźców. Uwagę Komisji zwróciło także ciekawe, porównawcze ujęcie poruszonego problemu.
- pracę z zakresu politologii pt. „Wybrane elementy polityki rodzinnej w Chińskiej Republice Ludowej”, której autorem jest Lidia Dąbrowicz-Wąsowska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a promotorem pracy dr Tadeusz Kamiński. Pracę wyróżnia niezwykle interesujący temat oraz bardzo wszechstronnie przeprowadzona analiza. Niewątpliwie wymagało to dużego zaangażowania autorki, m.in. w poszukiwaniu źródeł i materiałów.
- pracę z dziedziny prawa pt. „O prawie i bioetyce, czyli dlaczego Polska nie ratyfikowała Europejskiej Konwencji Bioetycznej”, napisaną przez Magdalenę Reshef z Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego w Warszawie, pod kierunkiem prof. Zbigniewa Lasocika. Komisja doceniła wybór tematu pracy, dotykającego bardzo aktualnego zagadnienia, a także fakt przeprowadzenia w ramach pracy badań w środowisku studentów (badaniami objęci zostali studenci prawa i medycyny).
Autorzy wyróżnionych prac mają możliwość opublikowania swoich prac w formie elektronicznej (e-book) na stronie internetowej Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Otrzymają także zestawy książek dotyczących praw człowieka od wydawnictwa Wolters Kluwer.
Oficjalne wręczenie wyróżnień autorom prac odbędzie się w dniu 25 marca 2010 r.