Helmuth Caspar von Moltke w Krzyżowej
Wspomnienia i rozmowy z Helmuthem Casparem von Moltke, najstarszym synem Freyi i Jamesa, czytanie fragmentów ich listów przez niemieckich aktorów w Domu na Wzgórzu, rozstrzygnięcie konkursu „Freya von Moltke - niezwykła osobowość niezwykłych czasów” - tak Fundacja „Krzyżowa” wraz z Gminą Świdnica i Starostwem Powiatu Świdnickiego uczci w najbliższy piątek 3 czerwca 100. rocznicę urodzin Freyi von Moltke.
Uroczystości zbiegną się z coroczną podróżą studyjną fundatorów i przyjaciół, zainicjowaną przez Fundację Freyi von Moltke-Stiftung dla Nowej Krzyżowej z Berlina. 80 uczestników spotkania odwiedzi tętniące życiem miejsce na Dolnym Śląsku i pozna działalność Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Obchody jubileuszu zakończy zasadzenie symbolicznego drzewka w Alei Czereśniowej w Krzyżowej, w którym udział wezmą Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica, Zygmunt Worsa, starosta świdnicki oraz Annemarie Franke, dyrektor Fundacji „Krzyżowa”.
Freya von Moltke była przyjaciółką, doradczynią, regularnym gościem Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży. Uczestniczyła w gremiach Fundacji „Krzyżowa”, służyła swą wiedzą i doświadczeniem podczas tworzenia koncepcji Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży oraz Miejsca Pamięci. Pozostała honorową przewodniczącą Rady Fundacji „Krzyżowa“, a także honorową obywatelką Gminy Świdnica. - Chętnie dawała się zaprosić grupom młodzieżowym goszczącym w Krzyżowej do rozmowy o jej życiu i działalności opozycyjnej jej męża. Bardzo doceniała warsztaty artystyczne z udziałem młodych artystów z Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy. Zależało jej, aby Europa otworzyła się na Wschód - wspomina Annemarie Franke, dyrektor Fundacji. - Nieustannie śledziła wszystkie wydarzenia mające miejsce w Krzyżowej, korespondowała regularnie z pracownikami i reagowała na każdą prośbę wysłaną z tego miejsca.
Właśnie z myślą uczczenia jej pamięci Fundacja w maju tego roku realizowała projekt „Śladami Freyi von Moltke”, którego celem było przygotowanie trasy rowerowej i przewodnika. - Na podstawie pamiętników Freyi uczestnicy projektu opracowali trasę rowerową, którą uciekała wraz ze swoją rodziną przed Armią Czerwoną z Krzyżowej w Sudety w 1945 roku. Już wkrótce zostanie wydany przewodnik w dwóch wersjach językowych polskiej i niemieckiej. Dostępny będzie także w wersji elektronicznej na stronie internetowej Fundacji „Krzyżowa” - opowiada Elżbieta Kosek, specjalistka ds. programowych Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej, koordynatorka projektu.
Źródło: Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego