Chcesz zaplanować i poprowadzić hakaton? Dowiedz się czym jest, na czym polega i jak najlepiej zabrać się do jego organizacji.
Hakaton (z ang. Hack-a-thon) najłatwiej zdefiniować jako metodę pracy, silnie związaną z nowymi technologiami. „Sprint programistyczny (zwany również hakatonem) to rodzaj warsztatów, których uczestnicy wspólnie projektują i realizują internetowe i informatyczne przedsięwzięcia – pisze w artykule „Hackerski wolontariat” Michał Mach, aktywista i programista. To, co najważniejsze w tej metodzie pracy, to skupienie się na zdefiniowaniu i wykonaniu rzeczy (w tym wypadku rozumianej jednocześnie jako zadanie i konkretny rezultat, np. stworzenie aplikacji) w określonej czasoprzestrzeni.
Miejsce hakatonu powinno zachęcać do wspólnej pracy – najlepsza jest przestrzeń warsztatowa (wspólne stoły etc.) z odpowiednim zapleczem technicznym, czyli dostępem do prądu i stabilnego internetu. Jeśli chodzi o czas – termin powinien sprzyjać intensywnemu skupieniu się na jednym temacie: bez wchodzenia, wychodzenia i wykonywania codziennej pracy. Ważne jest też jasne określenie początku i końca wydarzenia. Najczęściej hakatony trwają 48 godzin i odbywają się w weekend. Chętni mogą chcieć pracować także w nocy i warto zadbać o sprzyjające temu warunki.
Przykładowy plan hakatonu społecznego, czyli takiego, w którym strona społeczna (aktywiści, aktywistki, organizacje pozarządowe) spotyka się z osobami programującymi i specjalizującymi się w tworzeniu rozwiązań technologicznych, wygląda następująco:
Piątek wieczór:
- Uroczyste otwarcie, przejście przez założenia i plan hakatonu, przedstawienie organizatorów, partnerów, jury, zdefiniowanie celów spotkania i określenie jego wyników: (około 30 minut)
- Przedstawienie mentorów i mentorek (około 10 minut)
- Prezentacje pomysłów na to, jak określone problemy społeczne rozwiązać za pomocą nowych technologii (około 5 minut na jedną prezentację)
- Łączenie się w zespoły i nieformalny networking
Sobota:
- Otwarcie dnia, kawa-herbata, rozpoczęcie pracy (9:00/10:00 rano)
- Praca
- Lunch (najlepiej konsumowany podczas pracy – np. pizza)
- Mentorzy i mentorki pomagają zespołom przez cały czas trwania hakatonu (jeśli są o to proszeni), dodatkowo sprawdzają status projektów w połowie pierwszego dnia pracy
- Praca
Niedziela:
- Otwarcie dnia, kawa-herbata, rozpoczęcie pracy (9:00/10:00 rano), przypomnienie celów spotkania i jego wyników, jeśli mamy do czynienia z konkursem, także form i godziny końcowych prezentacji
- Praca
- Lunch (najlepiej konsumowany podczas pracy – np. pizza)
- Zbieranie końcowych prezentacji od zespołów ( ok. 15:00)
- Praca
- Końcowe prezentacje, obrady jury, ogłoszenie wyników, wspólna celebracja (tę część, która trwa zazwyczaj około 1,5 godziny najlepiej zacząć o 17:00)
Omawiany wariant hakatonu ma formę konkursową – najlepszą, jeśli chodzi o motywację ludzi, którzy wcześniej nie pracowali wspólnie i których pomysły, a następnie wypracowane rezultaty, wymagają wsparcia finansowego, a przede wszystkim merytorycznego. Merytoryczne wsparcie – możliwość konsultacji z mentorami i mentorkami w różnych dziedzinach – stanowi dodatkową zachętę do wzięcia udziału w tak zorganizowanym hakatonie. Warto więc skupić się na edukacyjnej stronie wydarzenia i zaprosić fajnych gości i gościnie do jury oraz do zespołu mentorskiego.
To co najważniejsze w hakatonie, to wspólna praca i otwarta komunikacja, a także możliwość prototypowania – błyskawicznego testowania pomysłów. Ważne, by w wyniku hakatonu coś powstało – mimo że, na pewno nie będzie idealne. Chodzi o to, by korzystać z potencjału nowych technologii, które coraz więcej rzeczy, zagadnień i procesów pozwalają wykonywać samodzielnie, dużo szybciej niż kiedyś. A potem poprawić.
Hakaton jest świetnym narzędziem edukacyjnym i pozwala na pozyskiwanie informacji, innowacyjnych pomysłów i rozwiązań z wielu źródeł. Sprawdza się też w pracy organizacji – może służyć facylitacji i usprawnieniu wykonania konkretnego zadania przez dobrze znający się zespół. Prezentowana lista to oczywiście szkielet przebiegu hakatonu zależny od tego, jakie stawiasz przed sobą cele (np.: promocja idei/ testowanie nowej metody pracy/networking/wykonanie konkretnego zadania) i z kim chcesz pracować (np. twoja organizacja/ programiści i programistki konkretnego języka programowania).
Wiesz już, czego chcesz i wciąż odnosisz wrażenie, że hakaton – „to jest to!”?
W kolejnym tekście dokładnie opiszemy, na czym polega organizacja dużego hakatonu od kuchni.
Źródło: Technologie.org.pl