Habitat for Humanity Poland finalizuje adaptację budynku na Światowy Dzień Mieszkalnictwa
6 października, jak co roku, obchodziliśmy Światowy Dzień Mieszkalnictwa (World Habitat Day), którego celem jest upowszechnianie na całym świecie wiedzy o ubóstwie mieszkaniowym. W Polsce to inicjowane przez ONZ wydarzenie wspiera Fundacja Habitat for Humanity Poland, która w tym roku zwieńczy je oddaniem mieszkań dla najbardziej potrzebujących.
Obchody Światowego Dnia Mieszkalnictwa przypominają, jak ważnym problemem społecznym na świecie i w Polsce jest ubóstwo mieszkaniowe. Mieszkanie, poza zaspokojeniem elementarnych potrzeb jednostki, decyduje m.in. o trwałości rodziny, wymiarze kultury, modelu życia i wyznacza trendy demograficzne. Tymczasem od upadku komunizmu w Polsce sytuacja mieszkaniowa znacznie się pogorszyła i jest jedną z najgorszych w Europie. Narodowy Spis Powszechny z 2011 r. wykazał, że wskaźnik liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców wynoszący 357, plasuje Polskę na ostatnim miejscu wśród krajów UE. Wg wskaźnika EUROSTAT-u ok. 15 procent Polaków żyje w ubóstwie mieszkaniowym. Deficyt sięga ok. 2 mln mieszkań – w efekcie 44 procent młodych ludzi (w wieku 24-34 lata) nadal mieszka z rodzicami, nie mogąc się usamodzielnić. Badanie CBOS z września 2013 r. pokazuje, że dla 52 procent Polaków problem mieszkaniowy i brak perspektyw na jego rozwiązanie jest jednym z trzech najważniejszych problemów. Te same badania wskazują, że dla ponad 70 procent młodych ludzi brak mieszkania stanowi zasadniczą barierę posiadania dzieci.
Wiele działań w Polsce, podejmowanych przez programy rządowe jak i NGO, adresowanych jest do osób bezdomnych. Brak jest natomiast działań na rzecz osób zagrożonych ubóstwem mieszkaniowym, jak również wiedzy i umiejętności wśród organizacji z zakresu rzecznictwa w obszarze mieszkaniowym. Palącą potrzebą jest podjęcie debaty publicznej dotyczącej mieszkalnictwa oraz stworzenia koalicji środowisk społecznych, która nawiąże współpracę z decydentami w celu kształtowania polityki mieszkaniowej.
W ramach promowania idei mieszkalnictwa dla najbardziej potrzebujących, 9-12 października w Wyszkowie pod Warszawą odbędzie się oficjalne zakończenie projektu adaptacji budynku biurowego na mieszkania socjalne i tymczasowe (hostel i centrum interwencji kryzysowej). Budowę tę od maja 2013 r. prowadzi Stowarzyszenie MONAR Wyszków w partnerstwie z Fundacją Habitat for Humanity Poland, Gminą Wyszków, Wyszkowskim TBS i OPS Wyszków. W październiku na placu budowy wsparcia udzieli grupa wolontariuszy z firmy Whirlpool Polska, która angażuje się w projekt już drugi rok z rzędu.
Projekt w Wyszkowie ma na celu stworzenie 18 tymczasowych lokali mieszkalnych dla byłych pacjentów ośrodka terapeutycznego MONAR oraz rodzin w kryzysowej sytuacji mieszkaniowej (samotnych matek, osób po eksmisji, osób zagrożonych bezdomnością). Zapewnienie godnych warunków mieszkaniowych wesprze beneficjentów w procesie reintegracji społecznej, zdobywania zawodu lub zapewni warunki do opanowania kryzysowej sytuacji rodzinnej.
Źródło: Fundacja Habitat for Humanity Poland