Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Martyna Wojciechowska, Krystyna Kofta, Paweł Małaszyński, Andrzej Piaseczny oraz Zespół Video to tegoroczni laureaci Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności”. O ich zwycięstwie zadecydowało ponad 100 tys. głosów internautów. Kapituła przyznała również Honorową Gwiazdę Dobroczynności Mistrzyni Olimpijskiej Justynie Kowalczyk. Nagrodę specjalną Magazynu SHOW odebrała Justyna Steczkowska.
W kategorii EKOLOGIA zwyciężyła nominowana przez WWF Polska Martyna Wojciechowska. Dziennikarka i podróżniczka zaangażowała się w m.in. w kampanie „Ratuj rysie”, „Nie mów do mnie misiu”, „Ratuj łosie”. W ciągu ostatniego roku Martyna Wojciechowska zaangażowała się w roli ambasadora w międzynarodową kampanię WWF na rzecz ochrony Parku Narodowego Wirunga (w Afryce). Dzięki udostępnianiu informacji na temat kampanii na Facebooku oraz zachęcanie do podpisywania petycji, koncern paliwowy Soco International PLC zrezygnował z prowadzenia prac poszukiwawczych w najstarszym parku narodowym Afryki, Wirundze.
Krystyna Kofta, nominowana przez Polskie Amazonki Ruch Społeczny, zwyciężyła w kategorii ZDROWIE. Pisarka od lat pomaga „Amazonkom” zwiększać wśród kobiet świadomość potrzeby cyklicznych badań profilaktycznych oraz szybkiego leczenia chorób nowotworowych. Tematu nowotworu nie unika w swoich książkach, felietonach, wywiadach i spotkaniach otwartych, wspierając tysiące kobiet w ich walce rakiem piersi i innymi schorzeniami.
W kategorii POMOC CHARYTATYWNA zwyciężył Paweł Małaszyński nominowany przez Fundację „Pomóż Im”, prowadzącą jedyne domowe hospicjum Polsce północno-wschodniej. Aktor odwiedza podopiecznych Fundacji w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, przekazał 50 000 zł w ramach Kalendarza „Dżentelmeni”, włączył się także w kampanię „Dobroczynność to moja codzienność”, a obecnie bierze udział w projekcie „Bohater kontra bohater”.
Andrzej "Piasek" Piaseczny, zwycięzca w kategorii EDUKACJA, za darmo wystąpił w spocie Fundacji Promocji Kultury Głuchych „KOKON” w ramach kampanii „Porozmawiaj ze mną” dotyczącej promocji polskiego języka migowego, promował również akcję na swoim profilu na Facebooku. Jak mówią sami przedstawiciele Fundacji: Wsparcie i udział Pana Andrzeja w naszym przedsięwzięciu podniosły prestiż i znaczenie tej kampanii, a także pomogły w realizacji jej celów – czyli zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat języka migowego.
Za wsparcie dla osób niesłyszących nagrodę w kategorii KULTURA otrzymał Zespół Video nominowany przez grupę Młodzi Migają Muzykę. Zespół dostrzegł problem społeczny 2 milionów osób niesłyszących związany z dostępem do kultury, w tym możliwości odbioru muzyki. Dlatego Video wraz z grupą Młodzi Migają Muzykę nagrali teledysk "Dobrze, że jesteś", w którym treść piosenki przekazana jest za pomocą polskiego języka migowego. Do dziś obejrzało go prawie 1,3 mln.
Kapituła przyznała Honorową „Gwiazdę Dobroczynności” Justynie Kowalczyk, nominowanej przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. Mistrzyni świata w biegach narciarskich miała okazję nawiązać bezpośredni kontakt z chorymi, odwiedzając ich regularnie w Klinice Pneumonologii i Mukowiscydozy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju. Od 2011 roku regularnie spotyka się z chorymi, przekazuje prywatne oraz pozyskane od sponsorów pieniądze m.in. na doposażenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, dofinansowanie do zakupu leków dla chorych i kontynuację działalności edukacyjnej i wydawniczej. W roku 2013 Mistrzyni Olimpijska oddała na aukcję charytatywną swoje BMW X Drive 1, wygrane w sezonie 2012/13, a w 2014 sztabkę złota, którą otrzymała po wygranej w Soczi od biznesmena Jana Kulczyka. Mukowiscydoza to rzadka, nieuleczalna choroba genetyczna, na którą w Polsce choruje około 1600 osób, głównie dzieci i młodzież.
Ponad podziałami
„Gwiazdy Dobroczynności” to największa kampania medialna promująca działania społeczne i jedyny w Polsce plebiscyt publiczności mający na celu promocję zaangażowania społecznego Gwiazd. To również szansa dla organizacji społecznych, które współpracują z gwiazdami, na nagłośnienie ważnych spraw i problemów, szukanie partnerów do ich rozwiązywania. Opiekę medialną nad przedsięwzięciem sprawują wspólnie trzy największe polskie stacje telewizyjne – POLSAT, TVN oraz TVP. Plebiscyt organizowany jest wspólnie z Magazynem SHOW oraz tytułami wspierającymi - miesięcznikami TWÓJ STYL oraz PANI, które należą do Wydawnictwa Bauer. Ponadto patronat nad V edycją Plebiscytu objęły portale Styl.pl, onaonaona.com, ewawojciechowska.pl
VI charytatywny Bal Gwiazd Dobroczynności poprowadziły Agnieszka Cegielska (TVN), Anna Popek (TVP) i Paulina Sykut-Jeżyna (Polsat).
Nagrody wręczono 7 lutego podczas VI Balu Charytatywnego „Gwiazdy Dobroczynności” w Hotelu Sofitel Victoria w Warszawie.
Informacje na temat balu na www.gwiazdydobroczynnosci.pl/bal
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.