Za program współpracy, wsparcie finansowe, pomoc niematerialną oraz działania partnerskie – w tych kategoriach gminy zdobywały gwiazdki za współpracę z III sektorem. Portal ngo.pl przedstawia III edycję rankingu "Przyjazny samorząd" tworzonego na podstawie corocznego badania „Monitoring współpracy między organizacjami pozarządowymi i jednostkami samorządu terytorialnego”.
Jaki jest cel konkursu „Przyjazny samorząd”? Podsumowuje on stan i natężenie współpracy NGOsów z administracją samorządową. Nie pokazuje „jakości” współpracy. - Nie jest to pogłębiona analiza jakości współpracy i do niej nie pretenduje. To raczej prosty i łatwy do zrozumienia wskaźnik oparty na jasnych kryteriach – zaznacza Jadwiga Przewłocka ze Stowarzyszenia Klon/Jawor.
Ranking uwzględnia cztery wymiary współpracy. W ich ramach gminy mogły otrzymać od 0 do 5 gwiazdek. Są to:
- Funkcjonowanie programu współpracy.
- Wspierające formy współpracy pozafinansowej.
- Partnerskie formy współpracy pozafinansowej.
- Współpraca finansowa.
- Wspierające formy współpracy pozafinansowej.
Certyfikat bez „wygranych” i „przegranych”
Certyfikat „Przyjazny samorząd” wskazuje samorządom dobre wzorce postępowania na linii administracja lokalna – organizacje pozarządowe oraz nagradza te z nich, które w świetle zapisów ustawy o działalności pożytku publicznego wydają się godne naśladowania. Nie jest to recenzja działań samorządów, nie chodzi tu o wskazanie „wygranych” i „przegranych”.
- Trzeba tez pamiętać, że natężenie współpracy w gminie nie zależy tylko od działań samorządu, ale też szeregu uwarunkowań i, oczywiście, od partnerów po stronie społecznej – wyjaśnia Jadwiga Przewłocka.
Ile mamy w Polsce gmin pięciogwiazdkowych? Ile z nich nie otrzymało żadnej gwiazdki? Jaka jest tendencja we współpracy administracji samorządowej z III sektorem? W kolejnych tygodniach w środę portal ngo.pl publikować będzie podsumowania wyników rankingu.
Źródło: inf. własna ngo.pl