Co mają wspólnego pomidory z ogródka mamy Marty Żmudy Trzebiatowskiej i pasja podróżowania Agnieszki Kaczorowskiej? Łączy je… akcja „Jakim jesteś Polakiem?”, promująca obywatelską inicjatywę ustawodawczą. Obie aktorki, podobnie jak Marzena Rogalska czy Rafał Maślak w swoich mediach społecznościowych udostępniły filmy, w których opowiadają, dlaczego warto poprzeć zmiany w prawie.
Influencerzy wzięli udział w kampanii obywatelskiej, bo jak mówią zgodnie, zmiany są potrzebne.
„Kocham Polskę, ale chciałbym też zmienić wiele rzeczy. Samemu jest to bardzo trudne, ale jeśli zbierzemy się wszyscy, to możemy zdziałać naprawdę dużo” – mówi Rafał Maślak, który poparł akcję „Jakim Jesteś Polakiem” w ramach kampanii Obywatele Decydują. Jak podkreśla, to jak wygląda nasz kraj zależy od wszystkich obywateli i wspólnego działania.
Z kolei dziennikarka i pisarka, Marzena Rogalska wyjaśnia, że bez względu na różnice, warto działać razem, tak, by obywatele rzeczywiście mieli wpływ na swój kraj oraz łatwiejszy dostęp do narzędzi, które gwarantuje im prawo.
Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza (OIU) funkcjonuje w Polsce od ponad 20 lat. Pozwala obywatelom mieć realny wpływ na funkcjonowanie państwa. Dzięki temu, że Polacy skorzystali z niego w przeszłości, możliwe jest dziś między innymi kupowanie odzieży używanej, a lasy państwowe i wody podziemne są chronione przed prywatyzacją. Jednak poziom skomplikowania i szereg wymogów formalnych sprawiają, że na rozpoczęcie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej decyduje się niewiele osób. Złożenie OIU wymaga zebrania 100 tysięcy papierowych podpisów w trzy miesiące, co szczególnie teraz, w okresie pandemii jest znacznie utrudnione.
– To dobitnie pokazuje, że rozwiązania prawne wymagają unowocześnienia i uproszczenia – mówią eksperci Instytutu Spraw Obywatelskich z Łodzi, organizatorzy akcji. Instytut liczy na poparcie swojej inicjatywy przez Polaków. Na stronie jakimjestespolakiem.info znaleźć można informacje o akcji, projekt zmian ustawy, treść petycji do podpisania, a także wzór listu do wybranego przez siebie parlamentarzysty.
O jakie zmiany chodzi? Specjaliści postulują między innymi możliwość zbierania podpisów za pośrednictwem internetu i precyzyjne określenie terminów, w których parlament musi się zająć projektem, tak aby ważne dla Polaków sprawy nie utknęły w sejmowych zamrażarkach.
Projekt został współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu GOSPOSTRATEG i zrealizowany we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim oraz Uniwersytetem Łódzkim.