O zarządzaniu pieniędzmi, produktach oszczędnościowych i pożyczkowych, organizacji jedzenia oraz o zarządzaniu wodą, prądem i ogrzewaniem w domu - czyli o praktycznych aspektach życia na swoim uczyło się 67 wychowanków i wychowanek sześciu Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych. Fundacja "Microfinance Centre" zaprasza do zapoznania się z wynikami projektu, wnioskami i rekomendacjami na przyszłość.
"Przyznam, że na początku podchodziłem sceptycznie - że to będzie jeszcze jedno szkolenie, które nic im [wychowankom] nie da. Teraz widzę, że to miało sens i jest potrzebne. Jestem w szoku, że aż tyle nie wiedzą. Forma zajęć sprawia, że byłem z nimi blisko; że mogą sami pracować, myśleć, i wykazać się własną wiedzą - to podnosi ich poczucie własnej wartości." (Wychowawca uczestniczący w projekcie)
Celem ponad rocznego projektu "Moje mieszkanie - moja odpowiedzialność", kończącego się w kwietniu 2016 r., było kształtowanie pozytywnych zachowań młodych dorosłych w zakresie zarządzania finansami osobistymi i własnym mieszkaniem.
Usamodzielniający się wychowankowie Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych (MOW) brali udział w serii warsztatów, które wzmacniały intuicyjne pozytywne praktyki zarządzania pieniędzmi oraz dbania o własne mieszkanie. Teoretyczna, szkolna wiedza była zminimalizowana. Grywalizacja łącząca kolejne etapy edukacyjne wymagała zastosowania w praktyce zdobytych umiejętności, jednocześnie wymagając pracy w zespole.
W projekcie wzięło udział 6 Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych. 17 wychowawców, reedukatorów i pedagogów przeprowadziło zajęcia z 67 wychowankami - podsumowujący raport można znaleźć na stronie: http://bit.ly/1SCVTTj.
Z wielką satysfakcją uważamy projekt za sukces, potwierdzony opiniami wszystkich uczestników. Największą zaletą programu jest praktyczność tematów i bezpośrednie przełożenie na życie codzienne. Duża dynamika i interaktywne metody uczenia się, okraszone grywalizacją angażują uczestników i sprawiają, że czas zajęć upływa niepostrzeżenie.
Najważniejszym efektem programu jest to, że uczestnicy zdecydowanie rozumieją, że to ich odpowiedzialnością jest kontrolowanie wydatków i, co ważne, są w stanie to robić, jeśli tylko zechcą.
Uczestnicy odkryli wiele nowości, np. że nawet mając własne mieszkanie, trzeba płacić czynsz; że nielogicznym jest wydawanie więcej, niż się zarabia; że różnica na kosztach zrobienia spaghetti może wynosić nawet 10 zł, w zależności od sklepu, w którym zrobimy zakupy. Oprócz wiedzy, wielu uczestników już zmieniło swoje zachowania: zaczęli gasić światło w pokoju, założyli kopertę na oszczędności, pożyczają tylko wtedy, kiedy wiedzą, że będą mogli oddać. W jednym z ośrodków zapanowała prawdziwa moda na rzucanie palenia po tym, jak okazało się, że zaoszczędzone z papierosów pieniądze można przeznaczyć na inne, ważniejsze dla uczestników cele.
Jeden z wychowawców tak wypowiedział się o naszym szkoleniu: "Biorę udział w różnych szkoleniach, które najczęściej nic nie wnoszą. Ale wasze szkolenie [dla trenerów] w praktyczny i bezpośredni sposób przełożyło się na naszą pracę."
Więcej rezultatów i wniosków oraz materiały użyte to prowadzenia szkoleń można znaleźć na stronie: www.mfc.org.pl/en/content/mojdom-publikacje.
Projekt został zrealizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji przez Fundację Microfinance Centre w partnerstwie z Fundacją Habitat for Humanity Poland oraz Młodzieżowym Ośrodek Wychowawczym księży Orionistów w Warszawie, a finansowany z Funduszy EOG.
Źródło: Fundacja Microfinance Centre