Kilkanaście polskich organizacji – fundacji i stowarzyszeń, które od ponad trzech lat współpracują w ramach Grupy 'Zagranica' – koalicji polskich organizacji pozarządowych działających poza granicami kraju - zaprasza do współpracy inne organizacje zajmujące się działalnością za granicą. Poniżej publikujemy list Grupy 'Zagranica' w tej sprawie.
Warszawa, 22 grudnia 2003 r.
Szanowni Państwo,
od ponad trzech lat kilkanaście polskich organizacji – fundacji i stowarzyszeń – współpracuje w ramach Grupy „Zagranica” – koalicji polskich organizacji pozarządowych działających poza granicami kraju. W ramach Grupy zajmujemy się między innymi informowaniem o pracy polskich organizacji pozarządowych, wymianą doświadczeń, wypracowywaniem i promocją wspólnych standardów ich pracy, wywieraniem wpływu na formułowanie i sposób realizowania polskiej polityki zagranicznej oraz na politykę udzielania przez Polskę pomocy rozwojowej. Ważnymi osiągnięciami Grupy są m.in. wypracowanie wspólnego stanowiska wobec kroków podejmowanych przez polskie instytucje rządowe, powołanie przy MSZ Rady ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, wydanie szeregu publikacji poświęconych międzynarodowej działalności polskich organizacji, oraz opracowanie kodeksu etycznego polskich NGO's pracujących za granicą: „Dobrej Praktyki w Pracy Polskich Organizacji Pozarządowych za Granicą”.
W chwili obecnej Grupa skupia 26 organizacji i jak zawsze jest otwarta na współpracę ze wszystkimi zainteresowanymi. W październiku tego roku, w oparciu o składki członkowskie, rozpoczął funkcjonowanie sekretariat Grupy. W ramach prac prowadzących do większej formalizacji Grupy trwają prace nad projektem statutu. Jedną z form pracy Grupy Zagranica jest działalność grup tematycznych (roboczych),w które angażują się organizacje członkowskie najbardziej zainteresowane danym zagadnieniem. W tej chwili działają lub są tworzone grupy do spraw obiegu informacji, edukacji rozwojowej, rozwiązań systemowych i dialogu z MSZ, Białorusi, Unii Europejskiej, wolontariatu i statutu Grupy Zagranica.
Jeszcze raz podkreślam nasze zainteresowanie współpracą i zapraszam Państwa stowarzyszenie do zapoznania się z przesłanymi przez nas materiałami, które prezentują zakres, metody i osiągnięcia Grupy „Zagranica”.
Członkiem Grupy „Zagranica” może zostać organizacja, która spełnia następujące warunki:
- jest formalnie zarejestrowana w Polsce;
- może wykazać się co roku przynajmniej jednym projektem przeprowadzonym lub wspieranym za granicą lub we współpracy z partnerem zagranicznym;
- przestrzega kodeksu etycznego polskich NGO's pracujących za granicą: „Dobrej Praktyki w Pracy Polskich Organizacji Pozarządowych za Granicą”;
- będzie przekazywać co roku raport merytoryczny i finansowy do sekretariatu Grupy;
- zadeklaruje składkę członkowską Grupy „Zagranica”.
O przyjęciu nowych organizacji członkowskich do Grupy decydują członkowie Grupy „Zagranica” na najbliższym spotkaniu następującym po zgłoszeniu chęci dołączenia do Grupy.
Organizacjom, które nie chcą lub z przyczyn proceduralnych nie mogą zostać członkami Grupy proponujemy współpracę poprzez udział w elektronicznej liście dyskusyjnej, udział w obiegu informacji w Grupie oraz możliwość dołączania się do stanowisk przygotowywanych przez Grupę „Zagranica”.
W załączeniu przesyłamy publikacje: „Partnerstwo dla polskiej polityki zagranicznej”, „Polska-Ukraina. Współpraca organizacji pozarządowych”, CD-ROM prezentujący Grupę „Zagranica” i międzynarodową działalność organizacji.
Więcej informacji o Grupie „Zagranica” można znaleźć również na stronie internetowej www.go2east.ngo.pl oraz w sekretariacie Grupy „Zagranica”, e-mail: sekretariat@grupazagranica.engo.pl, tel.: (22) 536 02 16.
Źródło: Grupa 'Zagranica'