W listopadzie 2014 roku rozpoczęły się pierwsze spotkania Grupy Wolsztyn, które odbywały się w ramach projektu Wielkopolska Wiara Aktywnie Działa. W każdym ze spotkań uczestniczyli specjaliści-terapeuci oraz osoby po przebytym kryzysie psychicznym, epizodach schizofrenii i członkowie ich rodzin. Dzięki tym spotkaniom każdy z potrzebujących mógł wypowiedzieć się o swoim przeżyciu, a co ważniejsze dla uczestników, każdy został wysłuchany.
Ta nowa forma pomocy osobom dotkniętym kryzysem psychicznym i ich rodzinom została zaproponowana przez Ryszarda Spychalskiego mamie dziewczyny chorującej na schizofrenię, która zgłosiła się do Fundacji Concordia z prośbą o wsparcie. Dotychczas w powiecie wolsztyńskim nie realizowano tego typu spotkań. Grupa Wsparcia jest czymś więcej niż tylko spotkaniem ludzi, których coś łączy. Grupa Wsparcia prowadzona w metodzie Otwartego Dialogu z elementami psychoedukacji ma dużą wartość terapeutyczną. "Pomaganie innym pozwala wzmocnić siebie" - wyjaśnia Ryszard Spychalski prezes Fundacji Concordia. Takie rozmowy są niezwykle wartościowe. Pokazują, że nie jesteśmy sami w swojej sytuacji życiowej, pomagają zrozumieć zachowanie bliskiej osoby i dają wiedzę na temat choroby i możliwości radzenia sobie z jej objawami. W ramach Grupy Wolsztyn odbywają się spotkania o charakterze edukacyjnym, samopomocowym, arteterapeutycznym.
Uczestnicy stwierdzili, że spotkania dały im przede wszystkim wiedzę na temat tego, co się z nimi dzieje, tj. choroby czy zmian nastroju. Ogromną zaletą zajęć była również możliwość wymiany doświadczeń z innymi dotkniętymi trudnościami psychicznymi. Ważnym elementem projektu okazało się spotkanie z Aleksandrą Kożuszek, muzykologiem, nauczycielką języka angielskiego z Wrocławia, która opowiadała jak sama zmagała się ze schizofrenią, jak radziła sobie w trudnych chwilach oraz jak wróciła do zdrowia. Tak, do zdrowia psychicznego!
Pomimo iż projekt się zakończył, Grupa Wolsztyn działa nadal. Spotkania odbywają się co najmniej raz w miesiącu w Wolsztynie. Każdego, kto ma potrzebę porozmawianiu o swoim zdrowiu psychicznym lub osób bliskich, znajomych, zapraszamy na spotkania. Informacje o terminie i miejscu spotkań można uzyskać pod numerem telefonu 68 414 14 79 lub pod adresem e-mail: info@concordia.org.pl.
W ramach konkursu Mikrodotacji wspieramy także inne inicjatywy, które odpowiadają na poważne problemy. Wszystkich zainteresowanych kolejną edycją konkursu, zapraszamy już w połowie marca do odwiedzania naszej strony: pisop.org.pl/fio
Artykuł powstał w ramach projektu „Wielkopolska Wiara Aktywnie Działa”. Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Autor: Maciej Piszczek – doradca w projekcie Wielkopolska Wiara
Źródło: Centrum PISOP